نوشته ها مربوط به بخش وردپرس

بیش از 50 مرجع برای یادگیری و استفاده بهتر از وردپرس

وردپرس از جمله سیستم های کد بازی است که به وسیله آن می‌توان خیلی سریع وبلاگ خود را هوا کنید! از لحظه تصمیم گیری به استفاده از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت وبلاگ شخصیتان تا لحظه نمایش آن برای اولین بازدیدکنندگان وبلاگتان زمان زیادی نخواهد گذشت.

wp themes

اگر علاقه دارید تا با نحوه کار وردپرس از مرحله نصب بر روی وب سرور تا مدیریت و طراحی و ویرایش پوسته ها و پلاگین های آن ، آشنایی پیدا کنید ، این پست می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

ادامه نوشته بیش از 50 مرجع برای یادگیری و استفاده بهتر از وردپرس.
بالاي صفحه

عزیزان وردپرسی ، چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید!

طی روز های گذشته نوشته های زیادی در مورد وضعیت وردپرس فارسی و(به اصطلاح) رقبایش در وبلاگستان منتشر شده است. ماجرای کاربران بلاگفا و انتقال آنها به وردپرس ، سیستم نوشته شده توسط تیم وردپرس فارسی و ماجراهایی از این دست ، فضای وبلاگستان را طی روز های گذشته تحت تاثیر قرار داده است.
اما به نظر می رسد که دوستان وردپرسی علاقه زیادی به مقایسه وضعیت خود با دیگر سرویس های وبلاگ نویسی و یا تیم های دیگر پشتیبانی فارسی دارند. نوشته های شروین عزیز می‌تواند یک نمونه بارز باشد که لازم دیدم این پست را به بحث در مورد این مسئله اختصاص دهم.
  ایشان در نوشته ای از وبلاگ خود نگاهی به جایگاه وردپرس فارسی داشته است ، مسئله ای که بار‌ها در چند هفته اخیر از زبان تعداد دیگری از دوستان وردپرسی به نحوی دیگر مطرح شده است.
به اعتقاد من نگاه دوستان وردپرسی ما کمی غیر واقع بینانه است ، اول از همه باید به این مسئله اشاره کنم که مووبل تایپ یک سیستم کاملا رایگان نیست ، بلکه نسخه فردی آن است که به صورت رایگان در اختیار بلاگرها قرار می گیرد و از نسخه ۴ به بعد بود که شرکت سازنده نسخه OS را جهت استفاده توسعه دهندگان این سیستم ارائه کرد. شرکت سیکس اپارت هیچ پایگاهی را با استفاده از مووبل تایپ جهت ارائه رایگان وبلاگ در اختیار بلاگر ها قرار نداده است، بلکه حتی برای نصب این سیستم توسط مهندسان خود مبلغ ۱۹۹ دلار اخذ می کنند! در حالی که وردپرس و وبلاگ های که توسط wordpress.com ارائه می شوند کاملا رایگان می باشند.این نشان می دهد که هدف و دید دو شرکت سازنده این نرم افزار ها ، کاملا با یکدیگر فرق می کرده و مقایسه این دو با یکدیگر اصولا صحیح نیست.
اما اگر بخواهیم دیدی شفافتر از فتحی عزیز و دیگر دوستان وردپرسی به این مسئله داشته باشیم می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم:

ادامه نوشته عزیزان وردپرسی ، چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید!.
بالاي صفحه

24 ساعت شبانه روز ، 7 روز هفته ، پشتیبانی رایگان برای وردپرس دات کامی ها!

طی خبری که از طرف وردپرس دات کام منتشر شده است ، ساعت کاری گروه پشتیبانی این سایت از 9 صبح تا 4 بعد ازظهر به 24/7 تغییر کرده است! این تغییر از طرف وردپرس دات کام می‌تواند یک حرکت بزرگ در جامعه وبلاگ های وردپرس دات کام محسوب شود ، چرا که شما در هر ساعت از شبانه روز که به مشکل برخورد کنید می‌توانید با بخش پشتیبانی تماس و پاسخی برای رفع مشکل خود دریافت کنید.

automattic team

زمانی که پیغامی به بخش پشتیبانی wordpress.com ارسال می کنید صد در صد پاسخی از یک انسان و نه روبات دریافت می کنید که آن پاسخ احتمال قریب به یقین می‌تواند راه حل مشکل شما باشد. البته همان طور که اشاره شد این پشتیبانی فقط مربوط به وبلاگ های است که بر روی wordpress.com پشتیبانی می شوند.

البته پیشنهاد شده است که قبل از ارسال درخواست پشتیبانی حتما یک بار لیست سوالات متداول را بخوانید و یا در انجمن سایت جستجو کنید ، احتمال زیادی وجود دارد که قبلا مشکل شما از جانب فردی دیگر مطرح و پاسخ مورد نظر ارائه شده باشد.

مشخصات اعضای تیم پشتیبانی را می‌توانید در این آدرس مشاهده کنید ، آنها مهندسان با تجربه ای هستند که در automattic.com فعالیت می کنند.

در پایان من فکر می کنم که پشتیبانی در دنیای امروز حرف اول را می زند ، شاید شما هم محصولات زیادی را دیده باشید که از لحاظ کارایی وضعیت خوبی داشته اند اما عدم پشتیبانی صحیح و به موقع از طرف شرکت سازند باعث شده است که محصول مورد نظر محبوبیت خود را از دست بدهد و یا برعکس محصول کیفیت چندان مطلوبی نداشته است ، اما پشتیبانی صحیح و به موقع باعث شده است که هم کیفیت عمومی محصول بالاتر رود و هم محبوبیت بیشتری را کسب کند.

بالاي صفحه

وقتی که مووبل تایپ و وردپرس به یکدیگر کمک می کنند

طی هفته های پیشین خبر های جالبی در مورد سیستم های وبلاگ نویسی منتشر شد، این خبر ها در مورد ابزار های جدیدی بود که تقریبا در یک زمان برای دو سیستم مطرح وبلاگ نویسی ارائه شد. بله ، همانطور که شما هم می دانید وردپرس و مووبل تایپ سیستم هایی هستند که زمان زیادی از ارائه نسخه های اولیه آنها می گذرد و اکنون سایت ها و وبلاگ های زیادی هستند که توسط این دو سیستم مدیریت می شوند و پیشرفت هایی که در این چند سال این دو سیستم داشته اند آنها را به اولین انتخاب های یک فرد یا گروه برای انتخاب سیستم مدیریت وبلاگ و یا وب سایتشان تبدیل کرده است.

MT & WP
ادامه نوشته وقتی که مووبل تایپ و وردپرس به یکدیگر کمک می کنند.
بالاي صفحه

چند نکته ایده آل برای حراست از وردپرس

هرچند که تصمیمم بر این است که در مورد مباحث سیستم مدیریت محتوا، تمرکز خودم را بیشتر بر روی مووبل تایپ معطوف کنم اما با این وجود هر از چند گاهی اگر به مطلبی در مورد سیستم های دیگر نظیر وردپرس برخورد کردم، از انتشار آن ها دریغ نخواهم کرد. نکاتی که در زیر به آن ها پرداخته می‌شود، برای کاربرانی است که از نرم افزار وردپرس استفاده می کنند.

وردپرس فارسی

از دایرکتوری wp-admin حفاظت کنید: شما می‌توانید برای این کار، تنها اجازه دسترسی آی پی های خاصی که با آن ها به نت متصل می شوید را بدهید. با این کار، از نفوذ سایر افراد به این دایرکتوری جلوگیری می کنید و این نکته حائز اهمیتی است.

ایجاد یک فایل ساده در دایرکتوری Plugins: منظور از یک فایل ساده می‌تواند یک فایل خالی با پسوندی مثل html باشد. دلیل این کار برای این است که دیگران از آنچه که شما برای وبلاگتان به عنوان پلاگین استفاده می کنید آگاهی پیدا نکنند. اگر احیانا نقصی در یکی از پلاگین های مورد استفاده شما وجود داشته باشد، هکر ها می‌توانند با دسترسی به این دایرکتوری از وجود آن آگاهی پیدا کنند و...!

مشترک وبلاگ توسعه وردپرس باشید: شما می‌توانید از طریق این آدرس، خبرهای جدید را در مورد وردپرس در فید خوان خود داشته باشید. مهم ترین دلیل این کار برای این است که از وجود ورژن های جدید وردپرس سریع تر آگاهی پیدا کنید و سیستم خود را بروز نمایید.

نسخه وردپرس خود را مخفی کنید: در اکثر قالب هاب وردپرس، در header.php خطی وجود دارد که نسخه وردپرس شما را منتشر می‌کند. برای اینکه این خط را از دید هکر ها مخفی کنید (بخصوص اگر از آخرین نسخه استفاده نمی کنید)، کافی است که در فایل مربوطه این خط را پیدا کنید:

<meta name=”generator” content=”WordPress <?php bloginfo(’version’); ?>” />

و با این خط جایگزین کنید:

<meta content="WordPress" name="generator" />

اگر شما نیز نکته امنیتی دیگری به ذهن تان می رسد آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

بالاي صفحه

اینترفیس وردپرس برای مووبل تایپ

ایمیل های امروزم را که چک می کردم، متن عنوان این یکی نسبت به بقیه ایمیل ها برایـم بسیار جالب بود!: "Arash, Wordpress Interface for Movable Type"

شاید دیدن چنین متنی در عنوان یک ایمیل، در نگاه اول می‌توانست این موضوع را القا کند که در حد یک شوخی جالب باشد اما نه، شوخی نبود!

مارک کری که به گفته خود تا حدی این کار را برای تفریح انجام داده است، کلیه تشابهات ظاهری که در داشبور وردپرس وجود دارد را به کمک این پلاگین، به مووبل تایپ اضافه کرده است. با این کار، کاربرانی که تا به حال با مووبل تایپ 4 کار نکرده اند و در عوض تجربه کار با وردپرس را دارند، به راحتی می‌توانند با این سیستم محبوب نیز کار کنند. به گفته او، این راهی برای بیان این مسئله است که مووبل تایپ و وردپرس می‌توانند در کنار هم (دست کم در یک مورد!) به خوبی کار کنند.

Wp Interface

برای نصب این پلاگین هم کار چندان سختی را نباید انجام بدهید. تنها کافیست که به این آدرس بروید و فایل WP Interface را دانلود و فلدر های داخل آن را به ترتیبی که وجود دارد، روی پنل هاست خودتان آپلود کنید. بعد از آن هم این خط را به mt-config.cgi اضافه کنید:

WPInterface 1

نصب تمام شد. حالا تنها کافیست لاگین کنید و از اینترفیس وردپرسی جدید خود لذت ببرید!
هنوز مشخص نیست که بازخورد پیامد این کار مارک کری چگونه خواهد بود!

بالاي صفحه

حمایت از وردپرس، حمایت از وب فارسی

همینطور که همه ما می دانیم، روز به روز بر محتوای وب فارسی افزوده می‌شود و این مسئله در آینده می‌تواند اتفاقات بسیار خوبی را نوید بدهد. اما در این میان، سکوهایی وجود دارند که طی کردن این راه را برای ما، بسیار آسان و سریع کرده اند. یکی از این موارد، سرویس های ارائه وبلاگ هستند. فعلا کاری به سرویس های داخلی ندارم. بحث من سر سرویس دهنده محبوب این روز هاست. بله، وردپرس!

عده زیادی در تلاش بودند تا بتوانند از این طریق حرکت مثبتی را انجام بدهند و خوشبختانه با توجه به نتایجی که برای همه مشخص است، می‌توان گفت که در این راه بسیار موفق نیز بوده اند.

تیم وردپرس فارسی، که مسئول بهینه سازی و ایجاد مرجع مناسب برای وردپرس هستند (دات کام و دات اورگ)، با وجود اینکه تنها 6 ماه است که بصورت رسمی فعالیت می کنند، اما بازخورد زحمات آن ها چیزی فراتر از این زمان است. اعضایی که هرچند به صورت داوطلبانه این کار را انجام می دهند اما مسئله ای که واضح است، تلاش بی پاداش آن هاست.

وردپرس فارسی

به عنوان یک کاربر ایرانی، کوچک ترین کاری که می‌توانیم در جواب این زحمات انجام بدهیم، به قول جناب مزیدی، حمایت معنوی از آن هاست.

همانطور هم که در عنوان این پست هم به آن اشاره کردم، حمایت از وردپرس، در اصل حمایت از محتوای وب فارسی است. پس برای این کار از همینجا شروع کنید!

می‌توانید لوگوی مورد علاقه خود را در وبلاگتان قرار بدهید تا جوابی باشد در ازای فعالیت های این تیم.

بالاي صفحه

اسپانسر‌های وبلاگینا

پی سی دانلود ایرسا وب