نوشته ها مربوط به بخش اخبار وبلاگینا

مصاحبه‌های وبلاگینا و بازخورد کاربران

همان‌طور که می‌دانید، چند وقتی می‌شود که سری مصاحبه‌هایی را در وبلاگینا با چهره‌ها، وبلاگ‌نویسان و افراد فعال وب فارسی انجام می‌دهم. ایده شروع این مصاحبه‌ها زمانی آغاز شد که احساس کردم جو حاضر در وبلاگستان فارسی، مدتی است که ساکن مانده و فعالیت و جنب و جوشی در آن دیده نمی‌شود. لذا تصمیم گرفتم تا با تقاضا از یک سری از دوستان، طرحی را مبنی بر چنین مصاحبه‌هایی که تابحال شنیده‌اید انجام دهم.

weblogina-interviews-and-users-feedback.jpg

استقبال اولیه این برنامه‌ها قبل از شروع آن بسیار خوب بود و من در پستی که قبل از انجام مصاحبه‌ها نوشتم، بازخوردهای مثبت زیادی دریافت کردم که همگی موافق انجام این طرح بودند. چند روز بعد نیز، اولین مصاحبه این طرح با شایان شلیله به صورت متنی منتشر شد. در ابتدا اصلا قرار نبود که مصاحبه‌ها به شکل پادکست باشد و هدف این بود که آن‌ها را رکورد گرفته و بعد به صورت متن در بیاورم اما بعد از اولین مصاحبه، نتیجه این شد که برای انجام کاری متفاوت می‌توان مصاحبه‌ها را به صورت صوتی منتشر کرد تا جذابیت بیشتری برای کاربران داشته باشد.

ادامه نوشته مصاحبه‌های وبلاگینا و بازخورد کاربران.
بالاي صفحه

مصاحبه با چهره‌های مطرح وب فارسی

وبلاگینا قصد دارد طبق طرحی که ایده آن مدت‌ها پیش مطرح شده بود، سلسله مصاحبه‌هایی را با افراد شناخته شده وب و وبلاگستان فارسی انحام دهد. این مصاحبه‌ها با نویسندگان وبلاگ‌های معروف ایرانی و صاحبان سایت‌های مطرح انجام خواهد شد. افراد شرکت کننده در این برنامه، به صورت گزینشی و پس از گذشت مدتی، با نظر خوانندگان وبلاگینا انتخاب می‌شوند. در این مصاحبه‌ها خواهید توانست تا با صاحبان وبلاگ‌های ایرانی بیشتر آشنا شوید و دلایل مشهور شدن آنان را بدانید. آی‌تی نویس‌ها، مینیمال‌نویس ها، وبلاگ‌های شخصی و همه و همه در این لیست حضور خواهند داشت.

weblogina-interview.jpg

ما تلاش خواهیم کرد تا ترتیب مصاحبه‌های مختلفی را با صاحبان سایت‌های ایرانی نیز انجام دهیم و با مدیران آن‌ها گفتگو کنیم. انتشار این مصاحبه‌ها طی دوره‌های زمانی هفتگی انجام خواهد شد و تلاش خواهیم کرد تا در بازه‌های ثابتی آن‌ها را در وبلاگینا منتشر نماییم. این مصاحبه‌ها به صورت اختصاصی انجام می‌گیرد و سعی می‌شود برای افرادی که در ایران حضور دارند، مصاحبه‌ها به صورت رو در رو و همراه با تصویر انجام شود.

بدون شک نظرات شما در مورد این طرح می‌تواند کمک به‌سزایی برایمان باشد. لذا در صورتی که ایده و نظری در این مورد دارید و یا قصد حمایت از آن‌را دارید حتما آن‌را با ما در میان بگذارید.

بالاي صفحه

سال نو مبارک!

یک سال دیگر گذشت تا باز فرصت پیش آمده، بهانه ای باشد برای تفکر و تامل به زمانی که از دست رفته و دلیلی برای برنامه ریزی های جدید در آینده! در این یک سال وبلاگینا نیز دارای فراز و نشیب های زیادی بود که اغلب شما شاید از آن ها آگاهی داشته باشید. حالا یک سال دیگر به تجربه ما افزوده شده و ما بیش از پیش برای پیشرفت و اطلاع رسانی به کاربران ایرانی انگیزه داریم.

happy-new-year.jpg

تغییراتی مختلفی را باید در محیط وبلاگینا اعمال کنیم که به مرور زمان شاهد آن ها خواهید بود. امیدواریم اتفاقات سال ۸۸، دست کم برای جامعه وب فارسی دیگر تکرار نشود و سال جدید خبرهای خوبی را برایمان به ارمغان بیاورد. عید بر همه شما مبارک!

بالاي صفحه

وبلاگینا همراه با سال ، جدید شد!

ای کریمی که بخشندهء عطائی
و ای حکیمی که پوشندهء خطائی
و ای صمدی که از ادراک خلق جدائی
و ای احدی که در ذات و صفات بی همتائی
و ای خالقی که راهنمائی
و ای قادری که خدایی را سزائی
جان ما را صفای خود ده
دل ما را هوای خود ده
چشم ما را ضیای خود ده
ما را آن ده که آن به

سلام می کنم به تمامی دوستان ، خوانندگان عزیز وبلاگینا. این اولین پست وبلاگینا در سال 1388 هست. سال نو رو به همه شما تبریک می گم و امیدوارم که سال خوبی داشته باشید.

مدتی بود که وبلاگینا بروز نمی شد ، علتش رو شاید از ظاهر جدید وبلاگینا فهمیده باشید. با شروع سال جدید ، طرح وبلاگینا هم عوض شده و بروز نشدن وبلاگینا در این مدت به همین خاطر بوده است.

weblogina-nowruz88.jpg

تغییرات زیادی در وبلاگینا صورت گرفته است که به مرور زمان کاملتر خواهند شد. همانطور که مشاهده می کنید ، طرح کلی وبلاگ ساده و وب 2ی انتخاب شده و حجم پوسته بسیار سبک هست. CSS و XHTML کاملا معتبری داره و در کلیه مرورگر های مدرن آزمایش خودش رو پس داده. ضمن اینکه کاربرانی که هنوز از IE6 استفاده می کنند هم به راه راست هدایت می کنه!!

آدرس پست ها و بخش ها کاملا عوض شده ، همچنین روی SEO وبلاگ هم به خوبی کار شده است. امیدوارم که تا پایان تعطیلات وقت بشه و بتونم تمام بخش های وبلاگ رو کامل کنم.

در پایان ، علیها عزیز زحمت کشیده و کاغذ دیواری به مناسبت سال نو برای وبلاگینا طراحی کرده که ازش تشکر می کنم. ضمن اینکه مناجات اول پست هم از داریوش اقبالی عزیز بود که می تونید متن کامل رو در وبلاگش بخونید.

کاغذ دیواری در سایز 1024x768
کاغذ دیواری در سایز 1280x800

بالاي صفحه

وبلاگینا یک ساله شد!

پارسال همین موقع ها بود که زمزمه ورود یک بلاگ جدید به وبلاگستان فارسی شنیده می شد. پارسال همین موقع ها بود که وبلاگینا با هزار و یک فکر و ایده جدید شروع به کار کرد و آرش عزیز زحمت زیادی بابت راه اندازی و مدیریت این بلاگ متحمل شد.

جشن تولد وبلاگینا

امروز می خواهیم به مناسبت یک سالگی وبلاگینا جشن تولد کوچکی برپا کنیم. باید به این نکته اشاره کنیم که این جشن به صورت مجازی برگذار می‌شود. خودتان می‌توانید پادکستی را که به همین مناسبت تهیه کرده ایم را گوش دهید تا از چند و چون ماجرای جشن تولد امسال وبلاگینا با خبر شوید.

ادامه نوشته وبلاگینا یک ساله شد!.
بالاي صفحه

کاغذ دیواری های جدید وبلاگینا!

اگر از مخاطبین اولیه وبلاگینا باشید به گمانم باید اولین سری از کاغذ دیواری و لوگوهای وبلاگینا را به خاطر داشته باشید. مجموعه ای که بهنام کاشانی زحمت طراحیشان را به عهده داشت. حالا تقریبا با گذشت پنج ماه از آن زمان، فرصت دوباره ای رسیده است تا برای بار دوم مجموعه دیگری را ارائه نماییم. کاغذ دیواری هایی که این بار علیرضای عزیز آن ها را آماده کرد. می‌توانید این 6 کاغذ دیواری را از این قسمت مشاهده و دریافت نمایید. امیدوارم آنچه که آماده شده درخور انتظار شما عزیزان باشد.

Weblogina

در نظر داشته باشید که نظرات و انتقادات شما در هر چه بهتر شدن محتوای وبلاگینا تاثیر به سزایی را خواهد داشت بنابراین مانند همیشه تکرار می کنم که آن را از ما دریغ نفرمایید!

بالاي صفحه

وبلاگینا، آرش زاد و اتفاقات خیر!

انجام وظیفه از جمله مسائلی است که همیشه در زمینه های مختلف ملزم به اطاعت از آن هستیم و خدمت وظیفه، یکی از همان نمونه هاست! اصولا یکی از مسائلی که توام با سن 20 سالگی فرا می رسد، خدمت سربازی است که حالا قرعه اش به نام من افتاده! راستش را بخواهید از اولین روز ایجاد وبلاگینا، یک دسته با نام "شخصی" ایجاد کرده بودم که با توجه به سایر مباحث اصلا فرصت نشد به آن بپردازم و حالا اولین پست موجود در آن، خداحافظی چند وقتی من خواهد بود از بین شماها. اما خوب مهم نیست! مهم اینجاست که با رفتن من، چیزی عوض نخواهد شد!

وبلاگینا

از آنجایی که دوست نداشتم با رفتنم، بروز رسانی وبلاگینا قطع شود، با دوستان مختلفی صحبت کردم تا بتوانم از بین آن ها افرادی را که توانایی اداره وبلاگ را داشته باشند برگزینم و حالا بسیار خرسندم که نه تنها یکی، بلکه 3 تای آن ها را انتخاب کردم! اولی، دوست و همکلاسی صمیمی ام، روزبه اصغری است. برنامه نویسی تحت وب می‌کند و شدیدا به مایکروسافت علاقه دارد و در پی آن، مباحث آی تی را دنبال می نماید! دومی، شهاب حنفی است. از وبلاگ نویسان خوب بلاگر که یکی از باتجربه ها در این زمینه است و مطمئنم از پست های منتشر شده او در آینده لذت خواهید برد. و اما نفر آخر! در جام جم می نویسد، ضمیمه کلیک. تازگی ها اگر مطالب صفحه پنجم کلیک را مطالعه کرده باشید، در انتهای مقالات آموزش جی کوئری، نام پویا سلیمی را خواهید دید. دوست بسیار خوبم که افتخار داده تا در جمع نویسندگان وبلاگینا حاضر شود و برای شما مطلب بنویسد. سکوی وبلاگینا در نبود من در دستان این 3 نفر اداره خواهد شد. محمد رضای عزیز در پی سی دانلود هم کماکان به وبلاگینا لطف خواهد داشت و حامی آن خواهد بود. شما را نیز مطمئنم که مثل همیشه، با نظرات و پیشنهاداتتان در انتشار پست های درخور و مطلوب، کمک بزرگی خواهید کرد. حتی خودتان هم می‌توانید در انتشار آن ها شریک باشید! پس بنابر این برای من جای هیچ نگرانی نیست و با خیال راحت در هر کجای ایران که باشم، خیالم راحت است و همواره دوستتان خواهم داشت.

بالاي صفحه

وبلاگ نویسی میهمان، فصلی جدید در وبلاگستان!

وبلاگستان فارسی هنوز خیلی از نکات مفید موجود در وبلاگستان های انگلیسی زبان را وارد خود نکرده است. موضوعاتی که می‌تواند باعث بوجود آمدن طیف جدیدی از وبلاگ ها و وبلاگ نویسان شود و "وبلاگ نویسی میهمان" یا Guest Blogging یکی از آن موارد است. عقیده دارم برای آغاز هر موج جدیدی در وبلاگستان، این تنها خود وبلاگ نویسان هستند که می‌توانند آن را ایجاد کنند و شاید این پست در این تاریخ نقطه عطفی باشد برای شروع این کار. البته باید به این نکته هم توجه کرد که برای دعوت از نویسندگان میهمان برای ارسال پست، باید وبلاگ شما نیز یک سری از پتانسیل ها را داشته باشد تا بتواند کاربران را جذب خود کند و اصولا طبق شواهد موجود، وبلاگ های آی تی این توان را در جذب نویسندگان مختلف خواهند داشت.

به شخصه تا بحال وبلاگ مطرحی را ندیدم که بخواهد برای خود نویسنده جذب کند. البته یادم هست که چند وقت قبل مزیدی عزیز در وبلاگ خود تقریبا به مورد مشابهی اشاره کرده بود اما خوب آنقدر فیـــــلتر و محدودیت برایش قائل شده بود که در انتها به گمانم چند نفر بیشتر شرایط لازم را کسب نمی کردند که باز هم در انتها با اما و اگر مواجه می شدند! در بین سایت ها نیز به تازگی پی سی دانلود این کار را شروع کرده و چنین موردی در این زمینه می‌تواند خبر خوبی باشد. اما دلیل اینکه یک نفر بخواهد پست های خود را در وبلاگی دیگر منتشر کند چیست؟ همانطور که در بالا اشاره کردم، چنین وبلاگ هایی باید یک سری مشخصات خاصی داشته باشند. شخصی که می‌خواهد مطلب خود را برای چنین وبلاگی بفرستد، باید بداند که وبلاگ مورد نظر از بازدید نسبتا مناسب و بالایی برخوردار است. متن نوشته با نام و آدرس او منتشر خواهد شد و خوب این موارد همگی برای نویسنده میهمان نکات مثبتی به حساب می آیند. بنابر این، نویسنده میهمان اگر متنی می نویسد که در دسته بندی وبلاگ خود جایی ندارد و یا گمان می‌کند که خواننده زیادی آن را نخواهد خواند، بهترین کار ارسال آن برای چنین وبلاگ هایی است. اما چرا؟! خوب با این عمل او به چند مقصود مختلف می رسد. یکی اینکه با توجه به درج نام و آدرس او در متن نوشته، بازدید های زیادی را به سوی وبلاگ خود معطوف می‌کند. علاوه بر آن، وبلاگ او بک لینک های مختلفی را از آن سایت یا وبلاگ کسب خواهد کرد. ضمن اینکه چنین کاری در معرفی وبلاگ او به دیگران بسیار موثر خواهد بود. البته در این میان، وبلاگ معرفی کننده هم به نوعی باعث افزایش رتبه کاری و ارتباطی خود خواهد شد. مقاله های زیادی در مورد نویسندگی میهمان در وبلاگستان موجود است که هر کدام از آن ها به نوعی در مورد نحوه انجام این کار و مزایای مختلف آن پرداخته اند.

برای شروع این کار، وبلاگینا (بعد از پی سی دانلود که در رتبه سایت ها قرار می گیرد) افتخار خواهد داشت تا اولین وبلاگی باشد که در زمینه نویسندگی میهمان از وبلاگ نویسان دعوت نماید تا پست های خود را در آن منتشر کنند. این مورد باعث ارتباطی بیشتر با سایر وبلاگ نویسان و در نتیجه، وبلاگستان فارسی خواهد بود. امیدوارم دوستان دیگر من نیز که توان این کار را دارند اجازه دهند تا دیگران نیز در سهم موفقیت آنان سهیم باشند و از طرفی باعث معرفی وبلاگ های ایده آل شوند.

بالاي صفحه

بروز رسانی وبلاگینا و اعمال چند تغییر

همانطور که احتمالا در روزهای گذشته شاهد آن بودید، گاه گداری هنگام ورود و یا ثبت نظر در وبلاگ با خطاهایی برخورد می کردید که دلیل آن، بروز رسانی سیستم وبلاگ بود که در پی آن باعث شد تا چند تغییر کوچک را نیز در وبلاگینا اعمال کنم. بیشترین تغییرات مربوط به صفحه نظردهی وبلاگ است که یکی از آن ها امکان مستقیم پاسخ به نظرات از طرف کاربران است که به وسیله آن از این پس می‌توانید به نظرات مختلف در صورت تمایل به سادگی پاسخ بدهید. نمایش تصاویر Gravatar که بیشتر در بین کاربران وردپرسی رایج است نیز از این به بعد در اینجا هم رواج پیدا خواهد کرد! تغییر در سیستم تگ گذاری مووبل تایپ یکی از آن مواردی بود که به نسخه جدید اضافه شده است و در پی آن، امکان اشتراک در فید هر یک از تگ های وبلاگ وجود خواهد داشت. برای این کار کافی است تا پس از انتخاب تگ مورد نظر خود، از طریق لینکی که در زیر باکس جستجو برایتان به نمایش گذاشته می‌شود مشترک آن ابر واژه شوید. لینکدونی وبلاگ نیز به پیشنهاد چند ماه پیش آرش کمانگیر دارای خروجی آر آس آس شد که می‌توانید از این آدرس مشترک آن شوید. بقیه تغییرات هم اکثرا مربوط به بهینه سازی کدنویسی سبک ها و صفحات وبلاگ بود که کمتر به چشم می خورند. ضمن اینکه Favicon وبلاگینا نیز زیباتر شد! باقی تغییرات جدید و خبرهای مهم را نهایتا تا فردا اعلام خواهم کرد!

بالاي صفحه

ثبت شدن توسط گوگل در کمتر از ۱ دقیقه!

آخرین پست وبلاگینا، در کمتر از ۱ دقیقه پس از زمان ارسال آن، توسط گوگل، فهرست شد! این مطمئنا خبر بسیاری خوبی برای هر وبلاگ نویس است که Googlebot پست های وبلاگ او را در کمتر از دقیقه ای ایندکس کند. من برای این کار، پس از آنکه پست مورد نظر را ارسال کردم، در گوگل آن را جستجو نمودم و نتیجه مستقیم را در فهرست گوگل مشاهده کردم! البته احتمالا این تسریع در ثبت مقالات، بخاطر افزایش رنک وبلاگینا باشد چرا که من مبحثی در مورد سریع ایندکس شدن در گوگل را تا بحال مشاهده نکرده ام. البته من به طور همزمان موتور های جستجوی دیگر مانند یاهو را نیز بررسی کردم که طی آن دوره، هنوز پست اخیر ثبت نشده بود.

به هر حال، دوست داشتم تا این موضوع را به عنوان یکی از خبرهای وبلاگینا منتشر کنم تا در اینجا به ثبت برسد. شما هم می‌توانید پس از ارسال یکی از پست های وبلاگ خود، با وارد کردن آدرس کامل آن در فیلد جستجوی گوگل، از (زمان) ایندکس شدن آن آگاهی پیدا کنید. اگر شما نیز تجربه این چنینی را داشتید، از بیان کردن آن دریغ نفرمایید!

بالاي صفحه

اسپانسر‌های وبلاگینا

پی سی دانلود ایرسا وب