در دسته "رسانه های جمعی" 6 پست وجود دارد.

فشرده کردن شبکه های اجتماعی در یک آدرس!

با گسترش سرویس های مطرح وب 2، ایجاد سایت هایی که استفاده از این سرویس ها را تسهیل می بخشد، روز به روز در حال افزایش است. وب سایت هایی که از جنبه های مختلف کاربران را به سوی کاربرد راحت تر و در عین حال جامع تر از این گزینه ها سوق می دهد. اما موردی که در این میان وجود دارد این است که متاسفانه برخی از این سایت ها مورد استقبال کاربران قرار نمی گیرند و صرفا در حد یک سرویس کم کاربر باقی می مانند. یکی از این سایت هایی که به تازگی کار خود را آغاز کرده، Peoplebrowsr است که در نگاه اول، بسیار جذاب به نظر می رسد.

PeopleBrowsr

Peoplebrowsr در واقع داشبورد بصری ای است که قدرت بیشتری را به پروفایل توییتر و دیگر شناسه های شما می دهد. وقتی وارد این سایت می شوید، دو کار برای شما انجام می شود. یکی اینکه کلیه دوستان شما توسط Peoplebrowsr جستجو شده و در گالری مربوطه نمایش داده می شود تا بتوانید پست های آن ها را مشاهده کرده و علاقه مندی های خود را به پروفایل خود اضافه کنید. به جز آن، می توانید دوستانی را از فلیکر، توییتر، فرندفید و دیگر سایت ها برای خود اضافه نمایید.

ادامه مطلب"فشرده کردن شبکه های اجتماعی در یک آدرس!" »

المپیک را کامل و رایگان تماشا کنید!

رخدادهای مهم ورزشی همواره علاقه مندان مختلفی را به سمت و سوی خود جذب می کنند. این روزها نیز یکی از بزرگترین رخداد های ورزشی جهان که همان المپیک پکن باشد در حال اتفاق است. همان طور هم که همه می دانیم، تماشای کامل مسابقات المپیک به دلایل مختلف برای همه میسر نخواهد بود و مانند همیشه باید از محیط وب برای دسترسی به آرشیو مسابقات استفاده کرد. سایت های مختلفی وجود دارند که می توان از خدمات آن ها برای مشاهده و حتی دریافت فایل های آماده مسابقات المپیک استفاده کرد. لیست زیر به شما کمک خواهد نمود تا با استفاده از اینترنت به صورت کامل و آنلاین، هر آنچه را که در المپیک پکن در حال اتفاق است را تماشا کنید.

NBC Olympics: ان بی سی همواره یکی از مطرح ترین نام ها در زمینه مدیا است. این بار نیز از طریق NBC Olympics قادر خواهید بود تا به صورت زنده، بیش از 4 کانال پخش مستقیم المپیک 2008 پکن را مشاهده نمایید. ضمن اینکه می توانید از 3000 ساعت ویدیوی ذخیره شده این سایت استفاده کنید.

Beijing 2008 Olympics LIVE Online Coverage: مشاهده رایگان اتفاقات در حال وقوع المپیک پکن در سراسر دنیا را می توانید از طریق این سایت پیگیری نمایید.

Watch Olympics: ارائه لینک مجموعه ای از ویدیو های منتشر شده المپیک توسط کاربران مختلف سطح نت، وظیفه این وب سایت است.

TV Tonic: زوج مشترک NBC و Wavexpress سرویسی جهت دانلود وقایع مهم المپیک راه اندازی نموده اند. اگر قصد دانلود برنامه خاصی را در این مسابقات دارید مشاهده این سایت را به شما پیشنهاد می دهم.

YouTube: مسلما بزرگترین سرویس اشتراک گذاری ویدیو در وب از این رویداد عقب نخواهد افتاد! یوتیوب نیز کانالی را از چهارشنبه گدشته برای المپیک پکن اختصاص داده که در آن می توانید مسابقات مختلف را تماشا و حتی دانلود نمایید. به گمانم علاقه مندان یوتویب از این گزینه بیشتر استفاده خواهد کرد.

ItsGameTime.tv: یکی از گزینه های دیگر برای مشاهده رویداد های المپیک حاضر است.

CCTVOlympics.com: این وب سایت قرار است تا بیش از 5000 ساعت از بازی های المپیک را برای کشورهای چین و ماکائو پوشش دهد. شما نیز می توانید از این ساعات ذخیره شده استفاده نمایید!

BBC Sports: شبکه رسمی پوشش المپیک 2008 پکن در انگلستان، به طور همزمان 6 کانال زنده و مجزا را به این رویداد اختصاص داده است. این کانال ها بیشتر بر روی وقایع مهم روز و گفتگو با ورزشکاران تمرکز دارند.

Yahoo7: یاهو نیز از این غافله جا نمانده است! شبکه رسمی پخش آنلاین المپیک 2008 در استرالیا قرار است تا ویژه برنامه ها، رخداد ها و و مصاحبه های مختلفی را از این رویداد به صورت آنلاین در دسترس کاربران قرار بدهد.

CBC Olympics: این یکی نیز تقریبا شبیه به مورد بالاست با این تفاوت که در اصل خدمات خود را برای کاربران کانادایی تهیه می نماید.

چه کسی سایت های وب 2 را میزبانی می کند؟!

چند روز پیش به وبلاگی برخورد کردم که یکی از پست هایش نظرم را به خود جلب کرد. نویسنده در در آن پست، لیستی از سایت های وب 2 به همراه شرکت های هاستینگی که آن ها را پشتیبانی می کنند را تهیه کرده بود. لیست نسبتا بلند بالایی بود و اکثر سایت های مطرح این چنینی را می شد در آن یافت کرد. من سعی کردم سایت هایی را که کاربران فارسی بیشتر با آن سر و کار داشته اند را به اختصار در زیر به آن ها اشاره کنم. این لیست شامل وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی، میکروبلاگینگ ها، سرویس های وبلاگ و سایت های ارائه دهنده خدمات تصویری و رادیویی است.

Web 2, وب 2

وبلاگ ها: وبلاگ هایی نظیر Mashable، TechCrunch و ReadWiteWeb همگی توسط MediaTemple میزبانی می شوند.

شبکه های اجتماعی: در بین شبکه های اجتماعی مطرح، سایتی پیدا نمی شود که سرورهایش متعلق به خودش نباشد! Facebook ،(+) Myspace ،(+) LinkedIN ،(+) Friendster (+) و Bebo (+) همگی توسط سرور های شخصی میزبانی می شوند.

میکرو بلاگینگ ها: شاید با شنیدن نام میکروبلاگینگ، اولین اسمی که به ذهن انسان خطور می کند Twitter باشد. این سایت توسط Verio پشتیبانی می شود. دو سایت Pownce و Jaiku نیز به ترتیب از خدمات Calpop و Nebula بهره می برند.

سرویس های وبلاگ: وردپرس یکی از سایت های مطرح در این زمینه است که توسط 4 میزبان مختلف پشتیبانی می شود که Peer1، Layeredtech، Rackspace و SAVVIS از جمله آن ها هستند. سایت دیگر Vox (+) است که مشترکا توسط سرورهای شخصی، Sixapart و Typepad میزبانی می شود. Blogger هم که معرف حضور همه هست. سایتی که به طور کل توسط گوگل پشتیبانی می شود.

سایت های خبری اجتماعی: Digg از جمله بزرگترین سایت های خبری اجتماعی دنیاست که دارای سرور خصوصی (+) است. Reddit توسط Servepath و Mixx نیز به وسیله RackSpace میزبانی می شود.

سایت های لینک پراکنی: در این زمینه هم del.icio.us حرف اول را می زند. وب سایتی که توسط یاهو میزبانی می شود. در رده دوم شاید بتوان StumbleUpon را قرار داد که Internap آن را میزبانی می کند. Magnolia نیز بر روی سرورهای Servepath قرار دارد.

از سایت های مطرح دیگری که می توان آن ها را در این لیست دید، در زمینه عکاسی، Flickr و Picasa هستند که توسط یاهو و گوگل میزبانی می شوند. در بخش سایت های صوتی رادیویی، Odeo و Last.fm قرار دارند که به ترتیب Cogent و RapidSwitch آن ها را میزبانی می کنند. به وب سایت های پیام رسان هم می توان اشاره کرد. وب سایتی نظیر Meebo (+) که توسط سرور های خصوصی میزبانی می شود و eBuddy که Level 3 پشتیبان آن است.

اگر شما نیز میزبان های سایت های مشابهی را می شناسید، می توانید آن ها را در بخش نظرات معرفی کنید. برای دیدن لیست کامل این سایت ها نیز می توانید به این آدرس مراجعه نمایید.

یک سایت و یک دنیا!

در پست قبل وقتی که در مورد ایده های جالب صحبت می کردم، یادم رفت این موضوع را نیز بیان کنم که هنوز کلی فکر و ایده ناب وجود دارد که به مغز کسی خطور نکرده! امروز باز هم در جستجوی وب به نتایج جالبی رسیدم که در ادامه می بینید!

بگذارید با یک سوال شروع کنم: تا بحال شده با واژه ها و کلماتی که با آن ها آشنایی ندارید رو به رو شوید؟! (حتما شده!) احتمالا به دلایل بسیار مختلف (فراگیری زبان، زندگی در کشور های دیگر، تحقیق در مورد زبان ها و...)، برای همه ما پیش آمده که به کلماتی از زبان های مختلف بر می خوریم که (شاید) با وجود آشنایی با معانی آن ها، از نظر تلفظ صحیح و شکل گویش آن کلمات با مشکل مواجه باشیم. خوب در اینگونه مواقع، مرجع درست تلفظ صحیح آن کلمه چیست؟! چه کسی بهتر از گوینده یک زبان می تواند ما را در مورد تلفظ صحیح یک لهجه زبانی کمک کند؟

Forvo.com

Forvo را تازه پیدا کردم. البته خود سایت هم چند ماه بیشتر نیست که متولد شده. سایتی با یک ایده ناب! در واقع پیرو حرف های بالا، فوروو مانند همان گوینده برای کمک به شما عمل می کند. چطور؟ توضیح می دهم! فوروو یک سایت کاملا اجتماعی است. یعنی سایتی که توسط کاربرانش اداره می شود. کاربران این سایت طیف وسیعی از ملیت های گوناگون را شامل می شوند که به دنبال شیوه صحیح تلفظ کلمات می گردند و یا قصد معرفی زبان خود را به دیگران دارند. بر فرض، شما به عنوان یک کاربر فارسی زبان به دنبال تلفظ یک واژه اسپانیایی می گردید. پس، کلمه مورد نظر را جستجو کرده و بعد یافتن نتیجه مطلوب، صدای یک کاربر اسپانیایی که قبلا این کلمه را تلفظ و ضبط کرده می شنوید و یا حتی در صورت تمایل دانلود می کنید! چه چیزی بهتر از این؟! تازه این یک طرف قصه است! شما (باز هم به عنوان یک کاربر فارسی زبان!)، از آنجایی که فارسی را با لهجه صحیح ادا می کنید می توانید کلمات مختلف زبان خود را، با صدای خود در سایت ضبط کرده و در اختیار دیگران بگذارید و یا به درخواست های دیگران جواب دهید. (جالب اینجاست که لینک کاربری شما به وب سایت تان متصل می شود. در نتیجه هر چه بیشتر به سایت کمک کنید، لینک تان بیشتر دیده خواهد شد و این خود نعمتی است بس عظیم!)

Forvo Farsi wordl

با یک جستجوی ساده دیدم که تا قبل از من هیچ فارسی زبانی در سایت نبوده که بخواهد کلمه ای را ثبت کند. لذا افتخار دارم که اولین کلمه فارسی (که خود "فارسی" باشد) را در سایت ثبت کرده و در معرض عموم قرار دادم! شما هم می توانید با رجوع به بخش فارسی و ثبت نام در سایت، به گسترش این زبان و آشنایی دنیا با آن کمک کنید.

برای کمک به زبان فارسی و آشنایی ملت ها با آن، لطفا لینک و توضیح این مقاله و یا سایت را در صورت امکان در اختیار دیگران قرار دهید و یا در بالاترین به آن رای (+) بدهید.

و حالا دیگ را تصویری تجربه کنید!

تصاویر دسکتاپ خود را چطور انتخاب می کنید؟! و یا به بیان دیگر، چگونه بهترین تصویر را برای دسکتاپ خود پیدا می کنید؟! مطمئنا یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار، گشت و گذار در موتورهای جستجو و یا سایت های ارائه تصاویر است. اما این بار می خواهم راه جامع تری را برای انجام این کار بیان کنم.

Social Wallpapering

همه ما با سایت های لینک پراکنی آشنا هستیم و کمابیش در آن ها فعالیت هم می کنیم. سایت هایی نظیر دیگ، بالاترین، بیشترین و یا حتی دنباله! خوب، کار اصلی ما در اینگونه سایت ها چیست؟! لینک های جالبی را که می بینیم، با دیگران به اشتراک می گذاریم. به لینک ها رای می دهیم و درباره موضوعیت آن ها بحث می کنیم. اکثر قریب به اتفاق اینگونه سایت ها، فعالیت اصلی شان لینک های نوشتاری است و البته گاهی هم در آن ها لینک تصویری و صوتی هم می بینیم. حالا خیال کنید، سایتی ایجاد شود با همین امکانات که موضوعیت اش تنها روی تصاویر دسـکتاپ باشد! دوسـت داشتیـد در چنـین سایتی عضـو باشید؟!! پس به Social Wallpapering خوش آمدید!

Social Wallpapering سایتی است که تصاویر بازدید کنندگانش را به اشتراک می گذارد. تصاویری مخصوص دسکتاپ با کیفیت بالا که حداقل سایز آن ها 720*1280 است! شما میتوانید در این سایت عکس های خودتان را تا سقف 3 مگابایت آپلود کنید و بدون عضویت در سایت به آن ها رای بدهید و این یعنی، یک دیگ تصویر پراکنی!

از وبلاگ QuickOnlineTips

دنباله بالاترین آمد!

بدینوسیله، به صورت کاملا رسمی و عمومی اعـلام می شود که از این به بعد می توانید دنبالـه ای را به لینک های مورد علاقه تان اضافه کنید!

اینبار، بعد از بالاترین، بیشترین، مهندس و چند وبسایت مشابه دیگر، دنباله آمده تا به قول خودش شعار "آزادی و دوستی" را به حقیقت تبدیل کند. هر چند که بعد از تجربیات دیده شده در سایت های این چنینی، درک این مسئله بسیار دشوار خواهد بود و باید منتظر ماند و دید که مدیر سایت دنباله (مهیار رئیسی)، چه تمهیداتی را برای اینگونه مسائل در نظر گرفته است.
چه بسا اگر قرار بر این باشد که نام ها، قله اصلی غلبه بر سایر موضوعات سایت باشند، نتوان آینده جالبی را برای آن تصور کرد.

لذا همینجا، عاجزانه، خواهشانه و داوطلبانه تمنا دارم تا مسیر سایت، به همین روالی که هست، توسط بالا دستیان ادامه پیدا کند و زبانم لال، به هیچ راه کجی هدایت نشود انشاا...!

« راهنمایی های متفرقه | صفحه نخست | آرشیو اصلی | سئو »