نوشته ها مربوط به بخش مووبل تایپ

خداحافظ Six Apart، سلام Say Media!

یکی از اتفاقات امروز که در خبرگزاری های مختلفی عنوان شد، توافق شرکت Six Apart برای همکاری و پیوستن به گروه Video Egg بود. Video Egg که شرکتی مطرح در زمینه شبکه تبلیغات است قصد دارد تا با پیوستن به سیکس اپارت، ترکیب شرکت جدیدی را با نام Say Media ایجاد کند. هدف از این کار، استفاده از فناوری Video Egg و کمک گرفتن از شبکه وبلاگ نویسی و پلتفرم اجتماعی سیکس اپارت برای ایجاد و جذب تبلیغات تعاملی تر بیان شده است.

six-apart-logo.jpg

این دو شرکت با توجه به مخاطبانی که در امریکا، کانادا و انگلستان دارند امیدوارند تا به 345 میلیون مصرف کننده خدمات عرضه کنند هرچند که عده ای، این عدد را به عنوان تعداد مخاطبان قبول ندارند. متیو سانچز، مدیر عامل شرکت Video Egg در راس شرکت جدید قرار خواهد گرفت و گویا در مجموعه جدید خبری از کریس آلدن، مدیل عامل سیکس اپارت نخواهد بود هر چند که بنیانگذار آن، Mena Trott جزء هیئت رئیسه گروه جدید است.

ادامه نوشته خداحافظ Six Apart، سلام Say Media!.
بالاي صفحه

مووبل تایپ ۵ رونمایی شد!

همانطور که انتظار می رفت، هفته گذشته نسخه نهایی سیستم مووبل تایپ عرضه شد. تغییرات زیادی را می‌توان در شماره جدید این نسخه مشاهده کرد که از جمله آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• داشبورد کاربری جدید برای استفاده در وبلاگ ها و وب سایت های ایجاد شده که وجود این گزینه کار را برای حرکت بین این دو محیط آسان تر می سازد.
• مکانیسم جدید قالب ها که باعث می‌شود تنها با یک کلیک تغییرات ایجاد شده روی تمامی وب سایت و وبلاگ های زیر مجموعه اعمال شود.
• بهبود ویژگی های مدیریت محتوا که شامل اصلاح مجدد تاریخچه و Custom Fields می‌شود. در این نسخه گزینه های Custom Fields به پنج مورد ارتقا یافته است.

movable-type-5.jpg
ادامه نوشته مووبل تایپ ۵ رونمایی شد!.
بالاي صفحه

اختصاصی وبلاگینا: مووبل تایپ فارسی 4.2 ، سکانس دوم!

حتما تا به حال خبر انتشار مووبل تایپ فارسی نسخه 4.2 را شنیده اید ، در ادامه سکانس اول می خواهم توضیحاتی بیشتر در مورد این نسخه از فارسی ساز مووبل تایپ ارائه کنم و یک سری از امکانات که تا به امروز وجود آنها در این نسخه قطعی شده است را معرفی کنم.

mtf-seq2-logo

مهمترین نکته در یک پکیج که قرار است یک سیستم را فارسی کند ، تاریخ فارسی است. اکثر کسانی که در مورد مووبل تایپ فارسی و فعالیت های این سایت اظهار نظر می کنند ، مهمترین عامل عدم موفقیت مووبل تایپ فارسی و ارائه فارسی ساز را زبان هسته این سیستم می دانند. البته شاید این نظریه تا حدی درست باشد ، چرا که در افراد کمی هستند که به صورت حرفه ای پرل کار می کنند ، اما این نقطه ضعف ، دقیقا نقطه برتری این سیستم است و این برتری ارزش بسیار بیشتری دارد. اما از مسئله دور نشوم ، در این نوشتار نمی خواهم در مورد پرل صحبت کنم.

ادامه نوشته اختصاصی وبلاگینا: مووبل تایپ فارسی 4.2 ، سکانس دوم!.
بالاي صفحه

عزیزان وردپرسی ، چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید!

طی روز های گذشته نوشته های زیادی در مورد وضعیت وردپرس فارسی و(به اصطلاح) رقبایش در وبلاگستان منتشر شده است. ماجرای کاربران بلاگفا و انتقال آنها به وردپرس ، سیستم نوشته شده توسط تیم وردپرس فارسی و ماجراهایی از این دست ، فضای وبلاگستان را طی روز های گذشته تحت تاثیر قرار داده است.
اما به نظر می رسد که دوستان وردپرسی علاقه زیادی به مقایسه وضعیت خود با دیگر سرویس های وبلاگ نویسی و یا تیم های دیگر پشتیبانی فارسی دارند. نوشته های شروین عزیز می‌تواند یک نمونه بارز باشد که لازم دیدم این پست را به بحث در مورد این مسئله اختصاص دهم.
  ایشان در نوشته ای از وبلاگ خود نگاهی به جایگاه وردپرس فارسی داشته است ، مسئله ای که بار‌ها در چند هفته اخیر از زبان تعداد دیگری از دوستان وردپرسی به نحوی دیگر مطرح شده است.
به اعتقاد من نگاه دوستان وردپرسی ما کمی غیر واقع بینانه است ، اول از همه باید به این مسئله اشاره کنم که مووبل تایپ یک سیستم کاملا رایگان نیست ، بلکه نسخه فردی آن است که به صورت رایگان در اختیار بلاگرها قرار می گیرد و از نسخه ۴ به بعد بود که شرکت سازنده نسخه OS را جهت استفاده توسعه دهندگان این سیستم ارائه کرد. شرکت سیکس اپارت هیچ پایگاهی را با استفاده از مووبل تایپ جهت ارائه رایگان وبلاگ در اختیار بلاگر ها قرار نداده است، بلکه حتی برای نصب این سیستم توسط مهندسان خود مبلغ ۱۹۹ دلار اخذ می کنند! در حالی که وردپرس و وبلاگ های که توسط wordpress.com ارائه می شوند کاملا رایگان می باشند.این نشان می دهد که هدف و دید دو شرکت سازنده این نرم افزار ها ، کاملا با یکدیگر فرق می کرده و مقایسه این دو با یکدیگر اصولا صحیح نیست.
اما اگر بخواهیم دیدی شفافتر از فتحی عزیز و دیگر دوستان وردپرسی به این مسئله داشته باشیم می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم:

ادامه نوشته عزیزان وردپرسی ، چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید!.
بالاي صفحه

صفحه آرشیو لیست بندی شده بر اساس تاریخ در مووبل تایپ

سیستم مووبل تایپ انعطاف پذیری بالایی دارد، شما می‌توانید صفحات سایت خود را دقیقا مطابق میل خود طراحی و پیاده سازی کنید، از جمله این صفحات، صفحه آرشیو سایت است. در این مقاله کوتاه، لیست بندی صفحه آرشیو را بر اساس تاریخ با هم مرور خواهیم نمود.

Archive Page In MT
ادامه نوشته صفحه آرشیو لیست بندی شده بر اساس تاریخ در مووبل تایپ.
بالاي صفحه

شروع به کار با مووبل تایپ

شما به تازگی مصمم شده اید تا مطالبی را در زمینه مورد نظر خود منتشر کنید؟
شما می خواهید تا کنترل همه جانبه ای بر روی بلاگ یا سایت خود داشته باشید؟
با ما همراه باشید تا بهترین را به شما معرفی کنیم. سیستم مدیریت محتوای سایت مووبل تایپ(Movable Type) یکی از محبوب ترین گزینه ها می باشد که توسط شرکت SixApart ارایه شده است.


mt4-publishing-platform
ادامه نوشته شروع به کار با مووبل تایپ.
بالاي صفحه

وقتی که مووبل تایپ و وردپرس به یکدیگر کمک می کنند

طی هفته های پیشین خبر های جالبی در مورد سیستم های وبلاگ نویسی منتشر شد، این خبر ها در مورد ابزار های جدیدی بود که تقریبا در یک زمان برای دو سیستم مطرح وبلاگ نویسی ارائه شد. بله ، همانطور که شما هم می دانید وردپرس و مووبل تایپ سیستم هایی هستند که زمان زیادی از ارائه نسخه های اولیه آنها می گذرد و اکنون سایت ها و وبلاگ های زیادی هستند که توسط این دو سیستم مدیریت می شوند و پیشرفت هایی که در این چند سال این دو سیستم داشته اند آنها را به اولین انتخاب های یک فرد یا گروه برای انتخاب سیستم مدیریت وبلاگ و یا وب سایتشان تبدیل کرده است.

MT & WP
ادامه نوشته وقتی که مووبل تایپ و وردپرس به یکدیگر کمک می کنند.
بالاي صفحه

مووبل تایپ چگونه آپگرید می‌شود؟!

بروز رسانی سیستم های نرم افزاری، همیشه یکی از مواردی است که کاربران را موظف می‌کند تا به دلایل مختلف و مفید به آن عمل نمایند. اصولا در امور اینترنتی و تحت وب، به روز بودن یکی از نکات مثبت برای موفقیتی پایدار است و همین ویژگی است که باعث می‌شود تا شاهد امکانات جدید در صفحات وب خود باشیم. اما گمان من این است که کاربران مووبل تایپ همیشه از این موضوع ترس دارند چرا که فکر می کنند مراحل بروز رسانی سیستم ام تی، کاری سخت و پیچیده است در حالی که به جرات می‌توان گفت که این کار، یکی از ساده ترین کارهای دنیاست! تا پایان این مقاله شما نیز قادر خواهید بود تا به سادگی نسخه ام تی خود را ارتقا دهید. نکته مهم و ضروری برای این کار این است که زمانی را برای بروز رسانی انتخاب نمایید که بازدید کننده کمتری در سایت تان وجود داشته باشد.

ادامه نوشته مووبل تایپ چگونه آپگرید می‌شود؟!.
بالاي صفحه

شکلک های یاهو در جی تاک!

یکی از دلایل محبوبیت مسنجر یاهو، داشتن امکاناتی از نظیر شکلک هاست. کاراکتر هایی که بیان کننده احساسات اشخاص هستند و از طرفی با وجود تک بعدی ایشان، می‌توانند صدها منظور را به اشخاص متقابل برسانند. اما اینجا قصد نداریم از یاهو صحبت کنیم، طرف ما گوگل است! این روزها خیلی ها را شاهد هستیم که پی به قدرت امکانات گوگل برده اند و از سرویس های مشابه سایت های دیگر دست کشیده اند و دامان گوگل را چنگ می زنند! این نشان می دهد که حتما در این محصولات چیزی هست که این همه کاربر را شیفته خود کند. گوگل اصولا ساده است و یا به بیانی بهتر، ظاهری ساده دارد. چند وقت پیش، مقاله ای را در همین زمینه می خواندم که یکی از دلایل موفقیت گوگل را در بازار رقابت شرکت های بزرگی نظیر یاهو، همین سادگی می دانست. اما خوب باید قبول کنیم که یک سری امکانات هستند که نمی‌شود از آن ها گذشت!

Gtalk Theme

Gtalk، مسنجر شرکت گوگل است. برنامه ای که اصولا باتجربه های وب از آن استفاده می کنند. اشخاصی که دست کم مختصر آشنایی با محیط اینترنت دارند. از طرفی نیز نداشتن امکانی مانند همین شکلک هایی که در بالا به آن اشاره کردم باعث عدم جذب کاربران یاهو مسنجری می‌شود. اما خوب آن ها نیز باید بدانند که بین این دو تفاوت های بسیاری هست و به نظرم سرویسی که گوگل ارائه می دهد از نظرهای مختلف بسیار برتر از یاهو است. رفع مشکل شکلک ها را هم که در ادامه به آن اشاره می کنم! پس دیگر چه دلیلی دارید که نمی خواهید از Gtalk استفاده کنید؟!

اگر این پاراگراف را بخوبی بخوانید قادر خواهید بود مانند من، شکلک های یاهو را به جی تاک اضافه نمایید و هنگام تایپ کاراکتر ها، شکل واقعی آن ها را مشاهده کنید. من 4 قالب مختلف را در اختیار شما قرار خواهم داد تا بتوانید از آن ها استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که زمینه اصلی این قالب ها توسط anthonysottile آماده شده و کاری که من کردم، تکمیل این قابلیت و اضافه کردن شکلک های اصلی یاهو بود. البته بعد از 2 روز کلنجار رفتن، خودم هم یکی از آن ها را ساختم که می‌توانید آن را هم دانلود کنید! پک کامل 4 قالب را می‌توانید از این لینک دریافت کنید یا اینکه تک تک آن ها را به صورت مجزا دانلود نمایید. پس از این کار کافی است تا به درایو ویندوز رفته و فلدر های مربوطه را قرار دهید:

C:\Documents and Settings\Username\Local Settings\Application Data\Google\Google Talk\themes\user\chat

اگر فلدر chat را نداشتید آن را بسازید. حالا تمام پنجره های چت خود را ببندید و در Appearance از منوی Settings قالب مورد نظر را انتخاب نمایید. از این به بعد علاوه بر داشتن چند قالب متفاوت، قادر به درج و نمایش کاراکتر شکلک های یاهو در جی تاک نیز خواهید بود! لازم به ذکر است که برای آنکه دوستان شما نیز این شکلک ها را ببیند باید از یکی از این قالب ها استفاده نمایند. پس برای این منظور تنها کاری که لازم است انجام بدهید این است که لینک این پست را در اختیار آن ها قرار دهید تا همه از آن لذت ببرند! به شخصه قالب مووبل تایپ را پیشنهاد می کنم چرا که خودم آن را ساختم و از طرفی نیز با سیستم مدیریت وبلاگ من نیز هماهنگ است و به نظرم از همه آن ها زیباتر هم هست! پس یادتان باشد برای ترویج استفاده از این شکلک ها در جی تاک، یا لینک این مبحث را در اختیار دوستان خود قرار بدهید و یا اینکه در بالاترین آن را مثبت باران کنید! هر کاری که می کنید، فقط پست را کپی نکنید! اگر نظر خود را نیز در این باره بگووید خوشحال خواهم شد.

بالاي صفحه

اینترفیس وردپرس برای مووبل تایپ

ایمیل های امروزم را که چک می کردم، متن عنوان این یکی نسبت به بقیه ایمیل ها برایـم بسیار جالب بود!: "Arash, Wordpress Interface for Movable Type"

شاید دیدن چنین متنی در عنوان یک ایمیل، در نگاه اول می‌توانست این موضوع را القا کند که در حد یک شوخی جالب باشد اما نه، شوخی نبود!

مارک کری که به گفته خود تا حدی این کار را برای تفریح انجام داده است، کلیه تشابهات ظاهری که در داشبور وردپرس وجود دارد را به کمک این پلاگین، به مووبل تایپ اضافه کرده است. با این کار، کاربرانی که تا به حال با مووبل تایپ 4 کار نکرده اند و در عوض تجربه کار با وردپرس را دارند، به راحتی می‌توانند با این سیستم محبوب نیز کار کنند. به گفته او، این راهی برای بیان این مسئله است که مووبل تایپ و وردپرس می‌توانند در کنار هم (دست کم در یک مورد!) به خوبی کار کنند.

Wp Interface

برای نصب این پلاگین هم کار چندان سختی را نباید انجام بدهید. تنها کافیست که به این آدرس بروید و فایل WP Interface را دانلود و فلدر های داخل آن را به ترتیبی که وجود دارد، روی پنل هاست خودتان آپلود کنید. بعد از آن هم این خط را به mt-config.cgi اضافه کنید:

WPInterface 1

نصب تمام شد. حالا تنها کافیست لاگین کنید و از اینترفیس وردپرسی جدید خود لذت ببرید!
هنوز مشخص نیست که بازخورد پیامد این کار مارک کری چگونه خواهد بود!

بالاي صفحه

اسپانسر‌های وبلاگینا

پی سی دانلود ایرسا وب