نوشته ها مربوط به بخش پست های اختصاصی

مصاحبه‌های وبلاگینا و بازخورد کاربران

همان‌طور که می‌دانید، چند وقتی می‌شود که سری مصاحبه‌هایی را در وبلاگینا با چهره‌ها، وبلاگ‌نویسان و افراد فعال وب فارسی انجام می‌دهم. ایده شروع این مصاحبه‌ها زمانی آغاز شد که احساس کردم جو حاضر در وبلاگستان فارسی، مدتی است که ساکن مانده و فعالیت و جنب و جوشی در آن دیده نمی‌شود. لذا تصمیم گرفتم تا با تقاضا از یک سری از دوستان، طرحی را مبنی بر چنین مصاحبه‌هایی که تابحال شنیده‌اید انجام دهم.

weblogina-interviews-and-users-feedback.jpg

استقبال اولیه این برنامه‌ها قبل از شروع آن بسیار خوب بود و من در پستی که قبل از انجام مصاحبه‌ها نوشتم، بازخوردهای مثبت زیادی دریافت کردم که همگی موافق انجام این طرح بودند. چند روز بعد نیز، اولین مصاحبه این طرح با شایان شلیله به صورت متنی منتشر شد. در ابتدا اصلا قرار نبود که مصاحبه‌ها به شکل پادکست باشد و هدف این بود که آن‌ها را رکورد گرفته و بعد به صورت متن در بیاورم اما بعد از اولین مصاحبه، نتیجه این شد که برای انجام کاری متفاوت می‌توان مصاحبه‌ها را به صورت صوتی منتشر کرد تا جذابیت بیشتری برای کاربران داشته باشد.

ادامه نوشته مصاحبه‌های وبلاگینا و بازخورد کاربران.
بالاي صفحه

مصاحبه صوتی با نیما اکبرپور، مجری برنامه کلیک

این پنجمین مصاحبه وبلاگینا با چهره‌های وب فارسی است. در این سری، میهمان ما یک فرد رسانه‌ای است. کسی که می‌توان در کارنامه‌اش انواع مختلفی از شغل‌ها را پیدا کرد اما از همه آن‌ها مهم‌تر، او یک وبلاگ‌نویس با سابقه است. این بار ما به سراغ نیما اکبرپور رفته‌ایم. چهره‌ای که احتمالا اکثر دوست‌داران برنامه‌های فناوری با او آشنایند و اجرای او را دیده‌اند.

weblogina-interview-with-nima-akbarpour.jpg

نیما اکبرپور، مجری برنامه کلیک بی‌بی‌سی فارسی و نویسنده وبلاگ عصیان است که این‌بار روی صندلی وبلاگینا نشسته است. ما با او مصاحبه کاملی را در زمینه‌های شغلی و شخصیتی وی انجام دادیم و او نیز پاسخ‌های جالبی را به تمام سوالات مطرح شده ما داد. برای شنیدن مصاحبه می‌توانید به این پادکست گوش دهید.

ادامه نوشته مصاحبه صوتی با نیما اکبرپور، مجری برنامه کلیک.
بالاي صفحه

مصاحبه صوتی با پرهام باغستانی، از فعالان کنسرسیوم جهانی وب

به چهارمین قسمت از مصاحبه با چهره‌های وب وبلاگینا رسیدیم! گمان نمی‌کنم دیگر نیازی به توضیح هدف و دلایل انجام این‌کار وجود داشته باشد چرا که در برنامه‌های قبل به دفعات درباره این مورد بحث کرده‌ایم. ما در این قسمت از برنامه، به سراغ یکی از فعالان در زمینه استاندارد سازی وب رفته‌ایم. کسی‌که به عنوان یک ایرانی در سازمان‌هایی نظیر W3C فعالیت می‌کند و احتمالا نامش برای طراحان و فعالان وب ایران آشناست.

interview-with-parham-baghestani.jpg

پرهام باغستانی، میهمان مصاحبه چهارم برنامه وبلاگیناست و در این گفتگو در مورد موارد زیادی صحبت می‌کند. او همچنین یکی از مدیران جشنواره وب ایران نیز هست و چند روز پیش نیز، همایش جهانی روز کاربردپذیری را به همراه دوستان دیگری در تهران برگزار نمود.

ادامه نوشته مصاحبه صوتی با پرهام باغستانی، از فعالان کنسرسیوم جهانی وب.
بالاي صفحه

گزارش تصویری از شانزدهمین نمایشگاه الکامپ

همانطور که اطلاع دارید، شانزدهیمن نمایشگاه ایران الکامپ از دیروز (۱۷ آبان ۱۳۸۹)، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد. اصولا در این چند ساله همگان به این نتیجه رسیده‌اند که الکامپ، بالاترین سطح نمایشگاه‌های کامپیوتری در ایران را دارد و امسال نیز، مثل سال‌های گذشته شرکت‌های بزرگ و کوچک زیادی را می‌شد در آن پیدا کرد.

elecomp-2010-weblogina-1.jpg

با اینکه دیروز اولین روز برگزاری این نمایشگاه بود اما بازدید کنندگان در حد قابل قبولی در آن حضور پیدا کرده بودند. هنگامی که وارد درب ورودی نمایشگاه می‌شوید، اولین تغییری که نسبت به سال گذشته مشاهده می‌کنید، بلیتی شدن ورودی نمایشگاه است. برای بازدید از الکامپ باید مبلغ ۱۰۰۰ تومان ورودی پرداخت کنید تا بتوانید کارت بازدید از نمایشگاه را گردنتان کنید!

ادامه نوشته گزارش تصویری از شانزدهمین نمایشگاه الکامپ.
بالاي صفحه

مصاحبه صوتی با علیرضا شیرازی، مدیر سرویس بلاگفا

این سومین برنامه از سری مصاحبه‌های وبلاگینا با چهره‌های وب فارسی است. خوشبختانه استقبال شما از این مصاحبه‌ها باعث گردید تا تداوم برقراری این برنامه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. این‌بار و در قسمت سوم از این مصاحبه‌ها، به سراغ یکی از وبمسترها و صاحبان سایت‌های بزرگ فارسی رفته‌ایم. سرویسی که همه شما با آن آشنا هستید و نام آن‌را شنیده‌اید و احتمالا کم و بیش مدیر آن را نیز می‌شناسید. میهمان سومین قسمت از پادکست‌های وبلاگینا علیرضا شیرازی، مدیر سرویس بلاگفا و پارسیک است.

interview-with-shirazi.jpg

ما به سراغ او رفتیم و از او در مورد بلاگفا، وبلاگستان فارسی، نظراتی که در مورد مسائل مرتبط با حوزه وب دارد و برنامه‌های بعدی بلاگفا پرسیدیم. او نیز از دغدغه‌ها، شیوه مدیریت سایت‌ها و آرزوهایش برایمان گفت. حاصل این پرسش و پاسخ در قالب پادکست زیر در‌آمده که می‌توانید از همین‌جا آن را گوش کنید.

ادامه نوشته مصاحبه صوتی با علیرضا شیرازی، مدیر سرویس بلاگفا.
بالاي صفحه

مصاحبه صوتی با علیرضا مجیدی، نویسنده وبلاگ یک پزشک

همانطور که در مصاحبه قبلی بیان کرده بودیم، قرار بود تا در قسمت دوم از سری مصاحبه‌های چهره‌های وب به سراغ یکی از مطرح‌ترین وبلاگ‌نویسان وب فارسی برویم و با او گفتگویی انجام دهیم. ما در قسمت اول، با شایان شلیله صحبت کرده بودیم و او در مورد تفکرات، برنامه‌ها و سایر جزئیات زندگی و کاری خود با ما گفتگو کرده بود. این‌بار اما میهمان وبلاگینا، وبلاگ‌نویسی است که شاید کمتر کسی باشد که با او یا وبلاگش بر نخورده باشد. علیرضا مجیدی از وبلاگ‌نویسان معروف و پر سابقه وبلاگستان فارسی است و شاید خیلی‌ها علاقه داشته باشند تا او را بیشتر بشناسند، نظراتش را در مورد موضوعات مختلف بدانند و یا حتی تصویری از او ببینند!

weblogina-alireza-majidi-1pezeshk.jpg

ما بیش از ۱ ساعت با او پیرامون مباحث مختلف گفتگو کردیم، نظراتش را پرسیدیم و سلایقش را جویا شدیم. او در این مدت از خودش گفت، از وبلاگستان صحبت کرد، در مورد وبلاگ‌های آی‌تی حرف زد و بسیاری موارد دیگر را بیان داشت. گفتگو درباره اینترنت، وردپرس، بازدیدهای یک پزشک، رکود وبلاگستان، جشنواره وب فارسی، کپی‌رایت، وبلاگ‌های مینی‌‌مال و ... از بخش‌های مختلف این مصاحبه است. ماحصل این مصاحبه، پادکستی است که در ادامه می‌توانید آن‌را دریافت کنید و یا مستقیما به آن گوش دهید.

ادامه نوشته مصاحبه صوتی با علیرضا مجیدی، نویسنده وبلاگ یک پزشک.
بالاي صفحه

مصاحبه با شایان شلیله، مدیر سایت وبنا

همانطور که پیش‌تر قولش را داده بودیم، قرار است تا سلسله مصاحبه‌هایی را با چهره‌های برتر و مطرح وب فارسی انجام دهیم. (اگر هنوز آن اطلاعیه را نخواندید می‌توانید از اینجا آن‌را ببینید.) امروز اولین سری از این مصاحبه‌ها را با شایان شلیله انجام دادیم که مدیر سایت وبنا و جشنواره وب فارسی است. این گفتگو در رابطه با خود او، زندگی کاری و نظرات و عقاید وی در زمینه وب و مسائل مختلف دیگر است. مصاحبه را با معرفی مختصری از شایان شلیله آغاز می‌کنیم.

shayan-shalileh.jpg

به عنوان اولین سوال، خودت را معرفی کن:

من شایان شلیله هستم، متولد سال ۶۲ و تقریبا حدود ۱۰ سال است که در زمینه وب کار می‌کنم.

روزانه حدودا چند ساعت را برای اینترنت صرف می‌کنی؟

قدیم‌ها شاید روزی ۱۰، ۱۲ ساعت و گاهی هم ۱۴ ساعت. الآن هم روزهایی که کار برنامه نویسی داشته باشیم و یا کار سنگینی که مجبور باشیم سریع تمام کنیم شاید همان ۱۲ تا ۱۴ ساعت پای کامپیوتر و اینترنت باشم.

چطور وارد وب شدی؟

با توجه به زمینه کاری که داشتیم، اول از همه در زمینه آموزشگاه و همان طراحی سایت OLC بود. اول اصلا قرار نبود چیزی به اسم آموزش الکترونیکی وجود داشته باشد (یعنی تقریبا حدود سال ۲۰۰۱). بعد کم‌کم جلو آمد و تبدیل به یک سیستم آموزش الکترونیکی شد.

ادامه نوشته مصاحبه با شایان شلیله، مدیر سایت وبنا.
بالاي صفحه

جلسه داوران جشنواره وب ایران به روایت تصویر

داوران و دبیران جشنواره وب‌سایت‌های ایران، در روز سه‌شنبه ۲۰ مهر ماه، جلسه‌ای را با حضور جمع کثیری از اعضای این جشنواره برگزار کردند تا به بررسی روال کاری طی شده تا این زمان و برنامه‌ریزی برای شیوه برگزاری بهتر دوره بعدی گفتگو کنند. خوشبختانه این جلسه، نسبت به جلسات قبل که در قالب فعلان وب ایران برگزار می‌شد دارای هماهنگی بیشتری بود و از هفته‌ها پیش، با اعلام زمان و مکان دقیق جلسه، از کلیه داوران جشنواره دعوت شده بود تا در آن شرکت نمایند.

web-academy-session-1.jpg

در این جلسه صحبت‌های مختلفی در مورد ضعف‌های موجود در جشنواره امسال شد و اعضا، سعی کردند تا با بیان مشکلات به‌وجود آمده، دلایل وجود و شیوه حل و فصل آن‌ها را بررسی کنند. پیشنهادات مختلفی نیز از سوی برخی از اعضا در رابطه با دوره‌های بعدی این جشنواره بیان شد تا به نوعی، کمک به گستردگی حیطه فعالیت جشنواره گردد. تعدادی از داوران نیز نسبت به حذف بخش‌های وبلاگ‌های تکنولوژی و وبلاگ‌های آموزشی گله کردند و حذف آن‌ها و اعلام نکردن کاندیداهای آن‌ها را به نوعی کم لطفی به آنان و باعث ایجاد دلخوری این گروه از وبلاگ‌نویسان عنوان کردند.

ادامه نوشته جلسه داوران جشنواره وب ایران به روایت تصویر.
بالاي صفحه

گزارش تصویری از چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

همین ابتدای کار بگویم که اگر هنوز موفق نشده‌اید که این نمایشگاه را ببینید و یا احساس می‌کنید که فرصت دیدن آن‌را نخواهید داشت هیچ نگران نباشید! بلعکس، خوشحال شوید چرا که وقت‌تان بیهوده تلف نشده است. این چهارمین سال پیاپی است که نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال که در میانه راه، پیشوند "بین‌المللی" را نیز به خود اضافه کرد، در حال برگزاری است. نمایشگاهی که کاربران دیجیتال همه‌ساله انتظار برگزاری بهتر آن‌را دارند و هر‌بار، به امید سال بعد، از وجود نواقص و مشکلات عدیده آن چشم پوشی می‌کنند.

digital-media-fair-1.jpg

نمایشگاه امسال از ۱۵ مهر آغاز شد و تا ۲۴ مهر ماه نیز ادامه خواهد داشت. این نمایشگاه در ۶ دسته مختلف که شامل پایگاه‌های اینترنتی و وبلاگ‌ها، نرم‌افزارهای رسانه‌ای، نرم‌افزارهای تلفن همراه، هنرهای دیجیتال، بازی‌های رایانه‌ای و پژوهش، فناوری و نو‌آوری است، طبقه‌بندی شده است. البته مانند سال‌های گذشته، رسانه‌های دیجیتال شامل نشست‌ها آموزشی نیز هست که شاید یکی از معدود نقاط قوت آن، وجود همین برنامه باشد؛ البته باز هم نمی‌توان کلیه آن‌ها را قابل قبول توصیف کرد.

ادامه نوشته گزارش تصویری از چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال.
بالاي صفحه

مصاحبه با چهره‌های مطرح وب فارسی

وبلاگینا قصد دارد طبق طرحی که ایده آن مدت‌ها پیش مطرح شده بود، سلسله مصاحبه‌هایی را با افراد شناخته شده وب و وبلاگستان فارسی انحام دهد. این مصاحبه‌ها با نویسندگان وبلاگ‌های معروف ایرانی و صاحبان سایت‌های مطرح انجام خواهد شد. افراد شرکت کننده در این برنامه، به صورت گزینشی و پس از گذشت مدتی، با نظر خوانندگان وبلاگینا انتخاب می‌شوند. در این مصاحبه‌ها خواهید توانست تا با صاحبان وبلاگ‌های ایرانی بیشتر آشنا شوید و دلایل مشهور شدن آنان را بدانید. آی‌تی نویس‌ها، مینیمال‌نویس ها، وبلاگ‌های شخصی و همه و همه در این لیست حضور خواهند داشت.

weblogina-interview.jpg

ما تلاش خواهیم کرد تا ترتیب مصاحبه‌های مختلفی را با صاحبان سایت‌های ایرانی نیز انجام دهیم و با مدیران آن‌ها گفتگو کنیم. انتشار این مصاحبه‌ها طی دوره‌های زمانی هفتگی انجام خواهد شد و تلاش خواهیم کرد تا در بازه‌های ثابتی آن‌ها را در وبلاگینا منتشر نماییم. این مصاحبه‌ها به صورت اختصاصی انجام می‌گیرد و سعی می‌شود برای افرادی که در ایران حضور دارند، مصاحبه‌ها به صورت رو در رو و همراه با تصویر انجام شود.

بدون شک نظرات شما در مورد این طرح می‌تواند کمک به‌سزایی برایمان باشد. لذا در صورتی که ایده و نظری در این مورد دارید و یا قصد حمایت از آن‌را دارید حتما آن‌را با ما در میان بگذارید.

بالاي صفحه

اسپانسر‌های وبلاگینا

پی سی دانلود ایرسا وب