نوشته ها مربوط به بخش محتوای وبلاگ

وبلاگ‌نویسان آی‌تی، قاتلان وبلاگستان!

این بحث بارها و بارها در وبلاگستان عنوان شده و دوستان عزیز، هر کدام سعی کردند در مورد وبلاگ‌های آی‌تی، شیوه فعالیت آن‌ها و میزان تاثیر گذاری آن‌ها روی وبلاگستان فارسی نظر خود را مطرح کنند. وبلاگ‌های آی‌تی ایرانی، قطب فعالیت‌های فناوری وب ایران هستند. بسیاری از سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و نشریات با توجه به همین وبلاگ‌ها (و بدون توجه و رعایت حق نشر آن‌ها) مطالب‌شان را منتشر می‌کنند. (البته این مورد فقط در مورد این وبلاگ‌ها صدق نمی‌کند!)

iranian-it-bloggers.png

ایرادی که عده‌ای از دوستان بر اینگونه وبلاگ‌ها می‌گیرند، ترجمه مطالب وبلاگ‌های انگلیسی است. این معضل گاه به شیوه‌ای مطرح می‌شود که گویا شخص آی‌تی نویس در حال گرفتن جان نداشته وبلاگستان است. گاه تولید محتوای ترجمه (که در بسیاری از همین نشریات کامپیوتری نیز انجام می‌شود) به گونه‌ای مورد انتقاد قرار می‌گیرد که انگار وبلاگ‌های آی‌تی باعث عدم پیشرفت وبلاگستان بوده‌اند. من به عنوان یکی از کوچک‌ترین عضو‌های این گروه از وبلاگ‌نویسان همواره نظری مخالف با گفته این دسته از دوستانم داشته‌ام و همیشه دلایل مربوط به آن را در نظرات نوشته‌هایشان بیان کردم. مدت‌ها بود که قصد داشتم در وبلاگینا (که ۳ سال است به عنوان یکی از وبلاگ‌های آی‌تی در حال فعالیت است) نظر خود را درباره شیوه فعالیت وبلاگ‌های موجود در این زمینه عنوان کنم اما تا به امروز فرصت آن پیش نیامد.

ادامه نوشته وبلاگ‌نویسان آی‌تی، قاتلان وبلاگستان!.
بالاي صفحه

وبلاگ نویسی میهمان، فصلی جدید در وبلاگستان!

وبلاگستان فارسی هنوز خیلی از نکات مفید موجود در وبلاگستان های انگلیسی زبان را وارد خود نکرده است. موضوعاتی که می‌تواند باعث بوجود آمدن طیف جدیدی از وبلاگ ها و وبلاگ نویسان شود و "وبلاگ نویسی میهمان" یا Guest Blogging یکی از آن موارد است. عقیده دارم برای آغاز هر موج جدیدی در وبلاگستان، این تنها خود وبلاگ نویسان هستند که می‌توانند آن را ایجاد کنند و شاید این پست در این تاریخ نقطه عطفی باشد برای شروع این کار. البته باید به این نکته هم توجه کرد که برای دعوت از نویسندگان میهمان برای ارسال پست، باید وبلاگ شما نیز یک سری از پتانسیل ها را داشته باشد تا بتواند کاربران را جذب خود کند و اصولا طبق شواهد موجود، وبلاگ های آی تی این توان را در جذب نویسندگان مختلف خواهند داشت.

به شخصه تا بحال وبلاگ مطرحی را ندیدم که بخواهد برای خود نویسنده جذب کند. البته یادم هست که چند وقت قبل مزیدی عزیز در وبلاگ خود تقریبا به مورد مشابهی اشاره کرده بود اما خوب آنقدر فیـــــلتر و محدودیت برایش قائل شده بود که در انتها به گمانم چند نفر بیشتر شرایط لازم را کسب نمی کردند که باز هم در انتها با اما و اگر مواجه می شدند! در بین سایت ها نیز به تازگی پی سی دانلود این کار را شروع کرده و چنین موردی در این زمینه می‌تواند خبر خوبی باشد. اما دلیل اینکه یک نفر بخواهد پست های خود را در وبلاگی دیگر منتشر کند چیست؟ همانطور که در بالا اشاره کردم، چنین وبلاگ هایی باید یک سری مشخصات خاصی داشته باشند. شخصی که می‌خواهد مطلب خود را برای چنین وبلاگی بفرستد، باید بداند که وبلاگ مورد نظر از بازدید نسبتا مناسب و بالایی برخوردار است. متن نوشته با نام و آدرس او منتشر خواهد شد و خوب این موارد همگی برای نویسنده میهمان نکات مثبتی به حساب می آیند. بنابر این، نویسنده میهمان اگر متنی می نویسد که در دسته بندی وبلاگ خود جایی ندارد و یا گمان می‌کند که خواننده زیادی آن را نخواهد خواند، بهترین کار ارسال آن برای چنین وبلاگ هایی است. اما چرا؟! خوب با این عمل او به چند مقصود مختلف می رسد. یکی اینکه با توجه به درج نام و آدرس او در متن نوشته، بازدید های زیادی را به سوی وبلاگ خود معطوف می‌کند. علاوه بر آن، وبلاگ او بک لینک های مختلفی را از آن سایت یا وبلاگ کسب خواهد کرد. ضمن اینکه چنین کاری در معرفی وبلاگ او به دیگران بسیار موثر خواهد بود. البته در این میان، وبلاگ معرفی کننده هم به نوعی باعث افزایش رتبه کاری و ارتباطی خود خواهد شد. مقاله های زیادی در مورد نویسندگی میهمان در وبلاگستان موجود است که هر کدام از آن ها به نوعی در مورد نحوه انجام این کار و مزایای مختلف آن پرداخته اند.

برای شروع این کار، وبلاگینا (بعد از پی سی دانلود که در رتبه سایت ها قرار می گیرد) افتخار خواهد داشت تا اولین وبلاگی باشد که در زمینه نویسندگی میهمان از وبلاگ نویسان دعوت نماید تا پست های خود را در آن منتشر کنند. این مورد باعث ارتباطی بیشتر با سایر وبلاگ نویسان و در نتیجه، وبلاگستان فارسی خواهد بود. امیدوارم دوستان دیگر من نیز که توان این کار را دارند اجازه دهند تا دیگران نیز در سهم موفقیت آنان سهیم باشند و از طرفی باعث معرفی وبلاگ های ایده آل شوند.

بالاي صفحه

وبلاگی برای فروش!

افراد زیادی در اطراف ما وجود دارند که خواهان داشتن یک وبلاگ شخصی هستند و از طرفی هم اطلاعات لازم در مورد این کار را ندارند و یا اصلا به دنبال دردسر اولیه این کار نیستند. اینجاست که فرصت مناسب برای شما فرا می رسد! آنجلا بوث، مدیر وبلاگ Dollars2blog در یکی از مقاله هایش بیان می‌کند که در اینگونه مواقع، می‌توانید وبلاگی را به قصد فروش راه اندازی کنید. او حتی مراحل انجام چنین کاری را به دقت برای کاربرانش توضیح داده! مدیر جدید چنین وبلاگی، مراحل اولیه کار را توسط شما گذرانده و پس از به دست گرفتن وبلاگ، تنها نیاز به ارسال پست دارد!

For Sale

اگر از وبلاگ نویسی لذت می برید می‌توانید از همین حالا وبلاگی را جهت فروش آماده کنید! توجه داشته باشید که این یک وبلاگ همگانی نیست بلکه باید ویژگی هایی را داشته باشد که قابل خرید باشد. مراحل اولیه کار (در صورت پشتکار شما!) چندان سخت نیست.

یافتن موضوع برای وبلاگ: شما می‌توانید هر مبحث مورد علاقه خود را برای این وبلاگ در نظر بگیرید. اما باید در نظر داشته باشید که موضوع سود بخشی را برای آن در انتخاب کنید تا از همه نظر مفید باشد.

بررسی کلمات کلیدی: مرحله بعدی جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر درباره موضوع انتخابی شماست. بیشترین کلمات جستجو شده کدامند؟ چند مورد از عمده ترین آن ها را به ذهن بسپارید.

خریدن آدرس دامنه: برای وبلاگ، دامینی تهیه کنید. بهتر است که نام دامنه مورد انتخاب شما با موضوع وبلاگ هماهنگی داشته باشد.

ادامه نوشته وبلاگی برای فروش!.
بالاي صفحه

موتورهای جستجو چگونه وب سایت ها را می بینند؟!

دانستن این موضوع که موتورهای جستجو به شکلی با محتوای وبلاگ (و یا وب سایت) شما مواجه می شوند از جهات مختلفی اهمیت بسیاری دارد. اگر شما بدانید که نحوه نمایش صفحات وب شما برای موتورهای جستجو به چه صورت است، مطمئنا با نکات بسیاری مهمی مواجه می شوید. می‌توانید عناصر مهم صفحه خود را بشناسید و همچنین مواردی را که دارای اهمیت زیادی در صفحه شما نیستند را اصلاح کنید.

چند روز پیش با وب سایتی به نام Seo Browser آشنا شدم که تمام موارد بالا را جز به جز برای کاربران خود مشخص می‌کند. تنها کاری که شما در این وب سایت باید انجام دهید این است که آدرس صفحه مورد نظر خود را تایپ کنید! پس از آن، لیست کاملی از جزئییات صفحه شما به همرا نحوه دیده شدن آن توسط موتورهای جستجو به شما نمایش داده می‌شود. آیا شما دوست ندارید نحوه دیدن شدن وبلاگ خود را توسط موتورهای جستجو ببینید؟!

بالاي صفحه

پشتیبانی آنلاین و رایگان از اطلاعات وبلاگ شما!

اصولا برای کسانی (مانند وبلاگ نویسان) که تحت وب اطلاعاتی را منتشر می کنند یکی از مسائل مهم، داشتن پشتیبان از این اطلاعات است. اکثر سیستم های مدیریت محتوا این امکان را برای ما فراهم کرده اند که بتوانیم به صورت دستی (Manual) این کار را انجام بدهیم. اما خوب، هستند کسانی هم که در سایت های رایگان خدمات وبلاگ، وبلاگ نویسی می کنند که گاه از این نظر دچار کمبود هایی هستند و یا به کل، سختی چنین کار ملال آوری را به جان نمی خرند!

نوشته هر کسی هم برایش مهم و حیاتی است به خصوص زمانی که حجم این نوشته ها و مطالب به سقف قابل توجه ای برسد. بنابر این، یکی از ضرورت های وبلاگ نویسی، اهمیت به پشتیبان گیری از اطلاعات است.

دلیل این همه مقدمه چینی من، معرفی وب سایتی است که به طور خودکار (با استفاده از فید خوراک شما) از اطلاعات تان بکاپ می گیرد. BlogBackupr نام وب سایتی است که در این زمینه به تازگی راه اندازی شده است. برای داشتن یک پشتیبان همیشه آنلاین از اطلاعات تان تنها کافی است که با چند کلیک ساده در این وب سایت عضو شوید و آدرس وبلاگ خودتان را ثبت کنید. از آن به بعد، هر بار که مطلب جدیدی را در وبلاگ خود پست کردید، همان لحظه، نسخه ای از آن در این سایت نیز ذخیره می‌شود. همچنین می‌توانید با در اختیار گذاشتن فید نظرات وبلاگتان به این وب سایت (در صورت وجود)، از آن ها نیز یک بکاپ همیشگی داشته باشید. این وب سایت دارای نکاتی مثبت فراوانی نسبت به نسخه مشابه خود است. اول اینکه محدوده حجمی برای میزان اطلاعات تان ندارید و از این نظر دستتان کاملا باز است و دوم هم در مورد شیوه خروجی گرفتن از اطلاعات است که به ۳ صورت فایل RSS، فایل متنی (Text) و صفحه HTML انجام میگیرد.

همچنین این سایت قول داده که در آینده ای نزدیک از اطلاعات قالب وبلاگ ها نیز پشتیبانی کند و این نوید خوبی برای وبلاگ نویسان است. پس تا دیر نشده فرصت را از دست ندهید و یک اکانت در این وب سایت برای خود بسازید تا از همین لحظه درصد از دست دادن اطلاعات وبلاگ خود را به صفر برسانید!

بالاي صفحه

جلوی دزدان پهنای باند را بگیرید!

برای بسیاری از ما ها اتفاق افتاده که مطالبمان را به طرز غیر معقولی در وبلاگ های وبلاگ نویسان دیگر بببینیم! پست هایی که به طرز زیرکانه ای کپی و در هر جای ممکن پیست می شوند بدون آنکه نویسنده اصلی از این اتفاق آگاه باشد. خوب، همانطور که می دانید این مورد را نمی‌توان کاری کرد و در هر صورت این مسائل در وبلاگستان وجود دارد و هنوز فرهنگ کامل آن به طور صحیح رعایت نمی‌شود اما خوب مسئله بر سر این است که گاهی اوقات این سرقت ها به صورت تمام و کمال انجام می‌شود! یعنی شخص شخیص سارق مطلب شما، نه تنها متن شما را کپی می‌کند، بلکه بدون کوچکترین زحمتی، تصاویر موجود در آنرا هم میدزدد!

اگر وبلاگ نویسی هستید که از سرویس های رایگان استفاده می کنید، احتمالا این بحث به درد شما نمی خورد چرا که می گویید: "حالا که طرف همه چیز را کپی کرده، خوب عکس ها هم روش!" اما اگر مثل من و خیلی های دیگر بر روی هاست شخصی وبلاگ می نویسید، هیچ وقت به خودتان اجازه گفتن چنین حرفی را نمی دادید! چرا که عکس هایی که در وبلاگ سارقین عزیز به کرات لود می‌شود، پهنای باند (Bandwidth) وبلاگ شما را ذره ذره کم می‌کند و این یعنی یک درد عظیم! اما با خواندن چند خط پایین، می‌توانید به راحتی دست این سارقان را از پشت ببندید!

پهنای باند

کار سختی قرار نیست که انجام بدهید. این روش در اصل به Hotlink معروف است. تنها کافی است که این کدها را به فایل htaccess روت وبلاگ خود اضافه کنید. همین!

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(.+\.)?Site\.com/ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteRule .*\.(jpe?g|gif|bmp|png)$ /images/Aks.jpe [L]

در کد بالا، به جای Site، نام وبلاگ خود را بنویسید و به جای Aks.jpe آدرس عکس مورد نظر خود را قرار دهید. (وجود پسوند jpe برای عکس به این دلیل است که سایر پسوند ها در دایرکتوری مورد نظر بلوک شده اند.) حالا با خیال راحت عکس های تان را در هاست خود آپلود کنید بدون آنکه به فکر باند سرقتی خود باشید.

اما در هر صورت با توجه به این گفته ها، بد نیست این مورد را هم مد نظر داشته باشید که: "اگر کپی ‌پیست می‌کنید،‌ لااقل آزاده باشید و عکس‌ها را در وبلاگ خودتان آپلود کنید!"

بالاي صفحه

تسریع زمان لود وبلاگ - تصاویر

همه ما می دانیم که مدت زمان بارگزاری (Load) یک وبلاگ یا وب سایت، تاثیر عمده ای را روی بازخورد کاربران خواهد گذاشت. اگر از کاربرانی هستید که از مودم های Dial Up استفاده میکنید، ممکن است زمانی زیادی را برای بارگزاری کامل یک وبلاگ ساده صبر کنید که این مسئله یک نکته منفی برای صفحه های این چنینی (و شما!) است.

باید کاری کنید که زمان لود یک صفحه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند تا کاربرانی که برای اتصال به نت از سرعت پایینی استفاده میکنند بتوانند به راحتی وبلاگ شما را مشاهده کنند.

در اولین سری از "تسریع زمان لود وبلاگ"، به چگونگی بهینه سازی تصاویر برای قرارگیری در صفحات وب اشاره می کنم.

تصاویر می‌توانند حجم صفحه شما را به میزان زیادی افزایش دهند. بخصوص اگر شما، بهینه سازی آن ها را در نظر نگیرید. (منظور از بهینه سازی، انجام اعمالی است که باعث ایجاد تغییرات مثبتی روی تصویر، بدون از دست رفتن کیفیت آن می‌شود.)

فوتوشاپ و یا برنامه های ویرایش تصاویر شبیه به آن، اغلب دارای قابلیتی به نام ذخیره سازی برای وب (Save For Web) هستند. همیشه از این قابلیت برای ذخیره سازی تصاویرتان استفاده کنید چون علاوه بر کاهش حجم تصویر، تاثیر مستقیمی را روی زمان لود صفحه شما خواهد گذاشت.

اگر از نرم افزارهای ویرایش تصاویر استفاده نمی کنید و یا دنبال راه دیگری برای این کار میگردید، می‌توانید از Online Image Optimizer استفاده کنید. به این ترتیب شما قادر هستید تصاویری با فرمت های gif، png و jpgی خودتان را بهینه سازی کرده و یا در صورت نیاز، به فرمت دیگری تبدیل کنید.

مشاهده لینک انگلیسی

بالاي صفحه

چگونه برای وبلاگمان، بازدید کننده بیابیم ؟! (قسمت دوم)

در ادامه بحث "چگونه برای وبلاگمان، بازدید کننده بیابیم ؟!" و در قسمت دوم آن، به معرفی چند روش دیگر می پردازم:

تبلیغات کنید | در وبلاگ ها و وبسایت های مربوط، تبلیغات خود را قرار بدهید.

بهینه سازی برای موتور های جستجو | یک گام بزرگ برای ترویج لینک صفحات وبلاگتان و کسب بازدید کننده! مباحث سئو را دنبال کنید.

نوشتن مطالب مناسب | تمام تلاش خود را برای اینکه وبلاگتان شامل محتوای مناسب باشد را انجام دهید. یقینا، مهم ترین مبحث هر وبلاگ، داشتن محتوایی با کیفیت است و خوانندگان نیز به دنبال چنین مواردی هستند!

زود به زود بنویسید | هر چند که شاید این کار از تعداد نظرات هر پست کم کند اما از طرفی، بازدید کننده های بیشتری را جذب می‌کند.

گرفتن لینک از وبلاگ ها | همان تبادل لینک!

خبرنامه | خوانندگان خود را تشویق کنید تا در خبرنامه وبلاگتان عضو بشوند و از این طریق،آن ها را نسبت به پست جدیدی که ارسال می کنید، مطلع نمایید.

شبکه های اجتماعی | در سایت هایی مانند بالاترین، دیگ، دلیشز و یا نمونه های مشابه عضو شوید و لینک خود را ارسال کنید. اگر حتی به صفحه اول نرسیدید چندان مهم نیست. باز هم از این طریق به حد اقل بازدید کننده خواهید رسید!
از این طریق حتی می‌توانید جنجالی در وبلاگستان ایجاد کنید!

صبور باشید | این مورد را هیچ وقت فراموش نکنید! اگر به تازگی وبلاگی را راه اندازی کرده اید، انتظار نداشته باشید که در همان زمان کوتاه، بازدید کننده بالایی داشته باشد. صبور باشید و تلاش کنید. یکی از دلایل موفقیت در این زمینه، می‌تواند قدمت باشد!

بالاي صفحه

چگونه برای وبلاگمان بازدید کننده بیابیم؟!

مطمئنا این سوال، ذهن بسیاری از بلاگر ها را به خود مشغول کرده است!
آن هایی که تازه کارتر هستند شاید کنجکاو تر باشند و آن هایی هم که مدتی از وبلاگ نویسیشان می گذرد، به دنبال خواننده هایی بیشتر می گردنند. پس شاید بد نباشد تا چند راه و روش برای این کار معرفی شود که شاید با اغلب آن ها آشنا باشید اما بد نبود تا به عنوان یک پست کامل به معرفی آن ها بپردازم.

روش هایی که در زیر به آن ها پرداخته می‌شود، صرفا از روی تجربه کسب شده در طی مدت بلاگ نویسی و حظور در این جمع کثیر است. پس اگر شما نیز ایده و راه کاری را می شناسید، معرفی کنید تا به آن اشاره شود.

نوشتن نظر در وبلاگ های مرتبط | رایج ترین روشی که منجر به کسب بازدید کننده می‌شود، ارسال نظر در وبلاگ های دیگر و نیز جواب دادن به کامنت هایی است که خوانندگان در وبلاگ شما ثبت می کنند. (این کار خواننده را تشویق می‌کند تا برای خواندن جواب شما، بار دیگر به وبلاگتان مراجعه کند.) اظهار نظر جالب و درخور شما در کامنت وبلاگ های دیگر و بحث در مورد موضوعات مطرح شده، کلیک های زیادی را به سمت وبلاگتان روانه می‌کند!

ادامه نوشته چگونه برای وبلاگمان بازدید کننده بیابیم؟!.
بالاي صفحه

عنوان ها، همه چیز هستند!

بعد از اینکه پست جدید خود را برای وبلاگتان آماده کردید، قبل از اینکه دکمه ارسال پست را بزنید، کمی مکث کنید و به عنوان آن توجه کنید! عنوان پست شما چه چیزی را به خواننده القا می‌کند؟
عنوان ها ممکن است با آنچه که در پست شما نوشته می‌شود متفاوت باشد و این موضوع اصلا جالب نیست!
البته قانونی مبنی بر اینکه نوشته شما، با عنوان آن مورد توجه قرار می گیرد وجود ندارد اما بد نیست که چند مورد را در این رابطه بدانید و تا اندازه ای آن ها را رعایت کنید:

ادامه نوشته عنوان ها، همه چیز هستند!.
بالاي صفحه

اسپانسر‌های وبلاگینا

پی سی دانلود ایرسا وب