وبلاگینا

طراحی سایت

طراحی وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی

www.negarweb.com
2

ویکی‌پدیا، شمع‌های ۱۰ سالگی خود را فوت می‌کند

پایدار نگه داشتن سایتی با این عظمت به مدت ۱۰ سال، آن‌هم بدون حتی نمایش ۱ تبلیغ تجاری، واقعا کار شگرفی است! ویکی‌پدیا در ۱۰ سالی که از عمر آن می‌گذرد کمک شایانی را در بهبود سطح داشن کاربران آنلاین اینترنت نموده است. سرویسی که حالا دیگر در همه‌جای دنیا فراگیر شده است و کمتر کسی پیدا می‌شود که آن‌را نشناسد و یا از آن استفاده نکرده باشد.

همین چند ماه پیش بود که جیمی ولز (موسس ویکی‌پدیا)، درخواستی برای کمک به سایت را به کاربران خود اعلام کرد و در کمتر از چند هفته، کمک‌های بی‌شماری از سر تا سر دنیا به سوی او سرازیر شد. کمک‌های نقدی بیش از ۵۰۰ هزار کاربر سایت که نهایتا به رقم بزرگ ۱۶ میلیون دلار رسید. کاربرانی که طبق این ارقام، هر کدام به‌طور میانگین ۲۲ دلار به این دانشنامه پول پرداخت کرده بودند.

جیمی ولز که طبق گفته خودش در نوجوانی، سابقه مدیریت یک خواربار فروشی را هم داشته، در سال ۲۰۰۴ حدود ۵۰۰ هزار دلار برای ایجاد و گردنداندن پروژه‌های ویکی‌پدیا هزینه کرده است و حالا پس از گذشت این چند سال، قطعا از این کار بسیار خرسند است.

jimmy-wales-wikipedia.jpg

در حال حاضر بیش از ۵۳٪ از مردم امریکا از ویکی‌پدیا برای یافتن اطلاعات مختلف استفاده می‌کنند. بیش از ۶۲٪ این کاربران دارای گروه سنی زیر ۳۰ سال هستند درحالی که ۳۳٪ از آنان را نیز، افراد بالای ۶۵ سال در بر می‌گیرد. ویکی‌پدیا از پایان آوریل ۲۰۰۷ تا کنون جزء ۱۰ سایت برتر جهان بوده است و این رتبه در حال حاضر در ایران نیز برای این سایت وجود دارد.

رشد روز افزون این دانشنامه قطعا روی زندگی بسیاری از کاربران اینترنت تاثیرگذار خواهد بود. جشن ۱۰ سالگی این سایت، امروز (۱۵ ژانویه) در بسیاری از نقاط جهان برپا می‌شود. ویکی‌پدیای فارسی نیز، دیروز (جمعه) جشن‌هایی را به همین مناسبت در چند شهر مختلف ایران به‌طور داوطلبانه برگزار نمود. ما نیز ضمن تبریک این رویداد، امیدواریم با پیشرفت سریع سطح دانش کاربران وب، این امر به ایجاد و گسترش فرهنگ وب در بین کاربران ایرانی نیز بی‌انجامد.

با اشتراک در خبرمایه‌ی وبلاگینا همیشه به‌روز باشید...

قبل از ارسال نظر:

  • توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.
  • نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.
  • در فرم نظرات می‌توانید از برخی کدهای ساده HTML استفاده نمایید.
  • اصلا پینگلیش ننویسید!
​​