وبلاگینا

استخدام برنامه نویس ارشد وب

مسلط بر PHP/mySQL - حقوق و مزایای مکفی

www.novinafzar.net/jobs
3

معرفی المان‌های ساختاری در HTML5 - قسمت دوم

در این مقاله قصد داریم سایر المان های ساختاری و جدید ارائه در HTML5 را مورد بررسی قرار دهیم. برای مشاهده قسمت اول این مقاله می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

wg-05 - html5-structural-part2.jpg

المان Footer

عبارات مرتبط با کپی رایت و مالکیت معنوی سایت‌ها و همچنین اطلاعات طراح وب سایت از جمله مواردی است که معمولا در پایین هر سایت (و یا صفحه وب) ذکر می‌شوند. المان footer برای دربرگیری اطلاعاتی از این دست که در بسیاری از سایت‌ها موجود است، معرفی گردید. اما موارد کاربرد المان footer به همین‌جا ختم نمی‌شود.

محتوایی که با برچسب footer مشخص می‌شوند می‌توانند شامل لینک‌های مرتبط با محتوا نیز باشند و این بدین معناست که استفاده از این المان در کنار المان‌های section و article از لحاظ معنایی امکان پذیر است. برای روشن‌تر شدن موضوع می‌توان به یک پست وبلاگ اشاره کرد، با فرض این‌که در پایین پست امکاناتی جهت به اشتراک گذاری و یا پرینت مطلب وجود داشته باشد، علامت‌گذاری این امکانات باید با برچسب footer صورت پذیرد. به عبارتی دیگر علاوه بر مواردی که تا به امروز به عنوان footer سایت در نظر گرفته می‌شد، می‌توان (باید) قسمت های ثابتی (در صورت وجود) که در انتهای یک مقاله، خبر و ... را نیز با footer نشانه‌گذاری کرد.

المان Nav

بسیاری از المان‌های موجود در HTML5، به‌دلیل استفاده نادرست طراحان از المان‌های HTML4 ای که برای آن منظور ساخته نشده بودند، در HTML5 گنجانده شده اند. مفهوم Navigation تفاوتی با قبل ندارد. برچسب nav تنها و با یک هدف در این نسخه معرفی شده است و آن نیز علامت‌گذاری قسمت Navigation است که دربردارنده لینک به سایر صفحات سایت است که ما عموما در فارسی نام منوی راهبری و یا منوی سایت را بر روی آن می‌نهیم. کاربرد و استفاده اصلی برچسب nav، دربرگرفتن منوی Navigation اصلی سایت است. منوی راهبری عموما می‌تواند در داخل المان header و در کنار لوگو و یا سایر محتویات هدر قرار گیرد.

المان Article

المان article یکی از پرکاربردترین المان‌های معرفی شده در HTML5 است. به طور کلی هر محتوایی که ماهیت خود را داشته باشد و قابلیت استفاده مجدد به سایر فرمت‌ها (به عنوان مثال از طریق RSS) را داشته باشد باید با المان article نشانه‌گذاری شود. یک نمونه بسیار خوب برای این المان، یک پست در وبلاگ است. می‌توانید تمامی محتوای کنار یک پست در یک وبلاگ را پاک کنید و با این حال، باز این پست ماهیت خودش را به تنهایی دارد و هیچ نوع وابستگی از لحاظ محتوایی به سایر قسمت‌ها ندارد. یک پست وبلاگ می‌تواند به‌راحتی از طریق RSS و یا راه‌های مشابه توزیع مجدد شود. اخبار، پست در یک فروم و ... نمونه‌هایی از این المان به شمار می‌روند. باتوجه به شبهات بسیاری که در مورد این مقاله وجود دارد می توانید به سری مقالات جامعی که پیش تر در این رابطه نگارش کرده‌ام مراجعه نمایید.

المان Aside

آخرین المان ساختاری که قصد بررسی آن را در این مقاله داریم، المان aside است. هدف این برچسب دربرگرفتن محتوایی است که نزدیک به محتوای فعلی است.

با اشتراک در خبرمایه‌ی وبلاگینا همیشه به‌روز باشید...

قبل از ارسال نظر:

  • توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.
  • نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.
  • در فرم نظرات می‌توانید از برخی کدهای ساده HTML استفاده نمایید.
  • اصلا پینگلیش ننویسید!
​​