وبلاگینا

وب‌سایت تبلیغات و آگهی‌های اینترنتی

محلی مناسب برای درج و نمایش تبلیغات، آگهی‌ها و پیام‌های تجاری صاحبان کسب و کار

www.iranadpost.com
3

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت هفتم) - نقش HTTP / بخش سوم

اگر مقاله قبلی از سری مقالات "منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ" را دنبال کرده باشید، به یاد دارید که در حال باز کردن و تشریح یک پاسخ دریافت شده از سمت سرور بودیم. پاسخ دریافتی ما از سرور به شرح زیر بود:

Cake_7-asp-dot-net.jpg
HTTP/1.1 200 OK
Server: Microsoft-IIS/6.0
Content-Type: text/html
Content-Length: 38
<html><body>Hello, world.</body><html>

در مقاله گذشته به تشریح کامل خط ابتدایی این پاسخ و کد بازگشت داده شده توسط HTTP پرداختیم. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به بررسی سایر خطوط این پاسخ بپردازیم. خط دوم این پاسخ نشان دهنده نوع وب سرور مورد استفاده در سمت سرور است (Server: Microsoft-IIS/6.0). در حال حاضر شناخت خود را بر این مورد محدود می‌کنیم که برنامه‌های تحت وب مبتنی بر ASP.NET بر روی وب سرور IIS اجرا و پردازش می‌شوند. در آینده به بررسی دقیق این وب سرور قدرتمند و امکانات و نحوه پیکربندی آن خواهیم پرداخت. خط سوم از درخواست (Content-Type) نشان دهنده نوع منبع درخواست شده است که به عنوان قسمتی از پاسخ به وب سرور ارسال می‌شود. این نشانگر در قالب MIME است. در این مثال (Content-Type: text/html)، فایل یک HTML متنی است. نشانگر های MIME ساختاری دو قسمتی به قرار "زیرنوع/نوع" دارند. که قسمت اول نشان دهنده نوع منبع (در این مثال text) و قسمت دوم نشان دهنده زیر نوع منبع درخواستی (در این مثال HTML) است. برخی از متداول ترین نوع های MIME در زیر ارائه شده است.

نوع MIME

توضیح

text

اطلاعات متنی. زیر نوع‌های آن می‌تواند شامل مواردی همچون plain ، html و یا xml باشد.

image

داده های تصویر. دو زیر نوع تصویری بسیار متداول آن که در طراحی وب سایت ها بسیار استفاده می شود jpeg و gif می‌باشد. هر چند که انواع بسیار دیگری نیز وجود دارد.

audio

داده های صوتی. داده هایی از این دست برای شنیده شدن نیاز به بلندگو و یا وسیله‌ای که خروجی صدا را منتقل می‌کند، دارند. basic از جمله زیر نوع هایی است که برای این نوع تعیین می‌شود.

video

داده های تصویری. زیر نوع mpeg برای این نوع از داده ها بسیار متداول هستند و استفاده می‌شوند. ویدئوها به صورت مستقیم انتقال پیدا نمی‌کنند و در اکثر موارد از طریق آبجکت های توکار مانند جاوا اسکریپت و یا آبجکت Adobe Flash خوانده می‌شوند.

application

هر داده باینری از طریق این نوع منتقل می‌شود. زیر نوع octet-stream اغلب برای این نوع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در خط بعدی مثال فوق، طول محتوا (در این مثال Content-Length: 38) قرار دارد. این مقدار بسادگی بیانگر طور محتوای ارسال شده است. بعد از خط Content-Length محتوای پاسخ باز گردانده می‌شود. مرورگر بر اساس نوع MIME اشاره شده در بدنه پاسخ سعی در پردازش پاسخ می‌نماید. به عنوان مثال در این مرحله مرورگر در صورت وجود مقدار HTML در MIME اقدام به پردازش HTML می‌نماید و در صورت وجود مقدار image در MIME اقدام به بازگرداندن و نمایش یه تصویر می‌نماید. آیا تعداد کاراکترهای بدنه پاسخ (خط شماره 5) را شمارش کردید؟ 38 کاراکتر بود؟ این عدد را در کجای پاسخ مشاهده کردید؟

در صورتی که این سری از مقالات را تا به اینجا دنبال کرده باشید، انتظار می‌رود که با اجزای دخیل در درخواست یک آدرس اینترنتی (مرورگر، پروتکل ارتباط و وب سرور) آشنا شده باشید و با شرح مهم‌ترین وظایف آن‌ها آشنا شده باشید. چگونگی ارائه درخواست از جانب مرورگر، نحوه پاسخ دهی وب سرور و نحوه نمایش پاسخ دریافت شده از وب سرور توسط مرورگر را بخوبی درک کرده باشد. ذکر این نکته لازم به نظر می‌رسد که در مقالات گذشته بر ارائه کلیه مطالب با ساده‌ترین زبان ممکن بوده است اما فرآینده ارسال درخواست و دریافت پاسخ کمی پیچیده تر از موارد عنوان شده است. از مقالات آینده قصد داریم نگاهی به کد نویسی داشته باشیم و بعد از ارائه مقدماتی در خصوص کد نویسی، مجددا برای تکمیل بحث "ارسال درخواست و دریافت پاسخ" به ادامه مباحث فوق باز خواهیم گشت و سعی در باز کردن هر چه بیشتر موضوع و پرداختن به جزئیات خواهیم داشت. پس همچنان با ما همراه باشید تا موارد لازم برای تهیه کیک شکلاتی ASP.NET را فراهم آوریم.

با اشتراک در خبرمایه‌ی وبلاگینا همیشه به‌روز باشید...

قبل از ارسال نظر:

  • توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.
  • نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.
  • در فرم نظرات می‌توانید از برخی کدهای ساده HTML استفاده نمایید.
  • اصلا پینگلیش ننویسید!
​​