وبلاگینا

وب‌سایت تبلیغات و آگهی‌های اینترنتی

محلی مناسب برای درج و نمایش تبلیغات، آگهی‌ها و پیام‌های تجاری صاحبان کسب و کار

www.iranadpost.com
4

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت چهارم) - نقش وب سرور

وب سرورها محتوای مورد درخواست کاربران را تولید و ارائه می‌کنند و مرورگرهای وب نیز آن‌ها را به کاربران نمایش می‌دهند. در ساده‌ترین حالت یک وب سرور، یک فایل HTML استاتیک (ایستا) ساده و یا یک فایل تصویری را از طریق ارتباط HTTP به یک مرورگر وب ارسال می‌نماید. در این قسمت از سری مقالات «منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ» قصد داریم نقش وب سرورها را مورد بررسی قرار دهیم.

dot-net-Cake_4.jpg

همچنین می‌توانید با مطالعه قسمت قبلی این سری از مقالات، با نقش مرورگرهای وب نیز آشنا شوید. لازم به ذکر است که وب سرورهای مدرن امروزی، نقش‌های بسیار مهم‌تر و متفاوت‌تر از آن چیزی که در بالا به آن اشاره شد، بازی می‌کنند. نقش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می شود، قسمتی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین وظایف وب سرورهای امروزی درهنگام دریافت یک درخواست است.

تایید مجاز بودن یک درخواست

گاهی اوقات، کلاینت‌های خرابکار (هکرها) اقدام به ارسال درخواست‌های خرابکارانه به سرورها می‌نمایند. یک وب سرور باید قابلیت شناسایی این دسته از درخواست‌ها و ارائه پاسخی مناسب را داشته باشد. این کار در وب سرورهای امروزی معمولا از طریق نادیده گرفتن درخواست‌های خرابکارانه صورت می‌پذیرد.

خود اعتبارسنجی (تایید هویت خود)

اگر سرور دارای گواهینامه Secure Sockets Layer و یا همان SSL باشد و درخواست ارسال شده به سرور بر اساس HTTPS شکل گرفته باشد، مرورگر وب با استفاده از گواهینامه موجود اقدام به اعتبارسنجی سرور می‌نماید. همچنین وب سرور اقدام به رمزنگاری کلیه داده‌ها، قبل از ارسال آن‌ها به مرورگر خواهد کرد.

اعتبارسنجی کاربر

اگر ارائه محتوا به کاربر نیاز به بررسی سطح دسترسی (اختیارات) وی داشته باشد، وب سرور، ارسال اطلاعات سطح دسترسی از طرف کاربر را بررسی خواهد کرد. اگر کاربر اعتبارسنجی نشده باشد، وب سرور می‌تواند کاربر را به صفحه اعتبارسنجی هدایت نماید.

اعطای سطح دسترسی به کاربر

بعد از این‌که وب سرور کاربر را اعتبارسنجی کرد، اجازه دسترسی کاربر به محتوای مورد نظر را محقق خواهد کرد.

تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی مدیریت درخواست‌ها

اگر مرورگر وب یک محتوای Static (ایستا) را درخواست کند و یا به‌راحتی تشخیص دهد که محتوای Cache شده همچنان قابل استفاده است، وب سرور می‌تواند مستقیما پاسخ درخواست را ارائه کند. همچنین اگر مرورگر وب یک صفحه ASP.NET را درخواست کند، وب سرور درخواست را به ASP.NET ارسال خواهد کرد.

مدیریت خطاها

اگر سرور قادر به پردازش درخواست کاربر نباشد، اطلاعات خطا را به مرورگر کاربر ارسال خواهد کرد.

Cache کردن خروجی

وب سرور می‌تواند خروجی‌های خود را با هدف بالا بردن زمان پاسخگویی به درخواست‌های بعدی Cache نماید. وب سرورها همچنین اطلاعات مرتبط با Cache را به مرورگرهای وب عرضه می‌کنند و به همین دلیل مرورگرها می‌فهمند که تا چه مدت محتوای مورد نظر را Cache نمایند.

فشرده‌سازی خروجی

قبل از این‌که یک صفحه به مرورگر وب بازگردانده شود، وب سرور می‌تواند با فشرده‌سازی پاسخ، نقش به‌سزایی در مدیریت مصرف پهنای باند داشته باشد.

Log برداری از دسترسی‌ها

وب سرورها معمولا به دلایل امنیتی و همچنین ارائه امکانات مانیتور کردن کارایی‌شان، اقدام به ثبت داده‌های مرتبط با استفاده منابع و ... می‌نمایند.

با اشتراک در خبرمایه‌ی وبلاگینا همیشه به‌روز باشید...

قبل از ارسال نظر:

  • توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.
  • نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.
  • در فرم نظرات می‌توانید از برخی کدهای ساده HTML استفاده نمایید.
  • اصلا پینگلیش ننویسید!
​​