چند روزی است که از شروع سال جدید میلادی گذشته است. سالی که پشت سر گذاشتیم ، یکی از سال های پر حادثه در دنیای وب بود. اگر بخواهیم سال ۲۰۰۸ را از لحاظ واقایعی که در دنیای تکنولوژی و اینترنت رخ داد را مورد بررسی قرار دهیم می‌توانیم به ۸ مورد که بیشتر به چشم آمدند اشاره کنیم.

new year

۱- انتخابات ریاست جمهوری امریکا

شما هم حتما به این نکته کاملا واقف هستید که اینترنت و دنیای مجازی نقش بسیار مهمی در انتخابات این دوره ایالات متحده داشته است. نامزد های ریاست جمهوری امریکا توانستند با راه اندازی کمپین های خود بر روی اینترنت ، ارتباطات بسیار بیشتری با مردمی برقرار کنند که شاید هیچ وقت نمی‌توانستند به این سادگی با نامزد ریاست جمهوری منتخب خود ، ارتباط برقرار کنند.

۲- برتری یافتن یاهو بر مایکروسافت

فوریه ۲۰۰۸ ، مایکروسافت پیشنهاد ۴۴.۶ ملیارد دلاری خود برای خرید یاهو را رسما اعلام کرد ، منتها چند هفته بعد با پاسخ منفی یاهو روبرو شد! چند ماه بعد نیز یاهو قراردادی تبلیغاتی با گوگل ، رقیب مایکروسافت امضا کرد که باعث حرف و حدیث های بسیار زیادی بین این دو رقیب همیشگی شد.

۳- کسب موفقیت فروشگاه نرم افزار های iPhone

Apple برای اولین بار اقدام به راه اندازی فروشگاهی جهت فروش برنامه ها و نرم افزار های iPhone کرد و به موفقیت خیره کننده ای نیز دست یافت به نحوی که پیش بینی می‌شود سود این فروشگاه در سال ۲۰۰۹ به ۱.۲ ملیارد دلار برسد. همچنین تعداد بسیار زیادی از برنامه نویسان به صورت تمام وقت در حال نوشتن برنامه های گوناگون کاربردی برای iPhone هستند به نحوی که تعداد برنامه های این دستگاه به بیشتر از ۱۰.۰۰۰ مورد رسیده است.

۴. معرفی Аndroid توسط گوگل

گوگل به جنگ Apple هم رفت چرا که ایندفعه نمی خواست اجازه دهد iPhone این شرکت با قابلیت های بالایش تمامی سهم بازار را به خود اختصاص دهد. گوگل با معرفی Аndroid ، سیستم عامل متن باز گوشی موبایل در ماه سپتامبر باعث شد که اولین گوشی با سیستم عامل جدید Аndroid از طرف T-Mobile G۱ و شرکت HTC وارد بازار شود. پیشبینی می‌شود که در آینده گوگل و سیستم عامل جدید گوشی های موبایلش رقیب سر سخت تری برای Apple و iPhone باشند.

۵- ارائه مرورگر گوگل کروم

بازار موبایل تنها جایی نبود که گوگل به فکر گوگلی کردنش بود ، رقابت در عرصه مرورگر های وب نیز هر روز داغ و داغتر می شد. فایرفاکس توانست رکورد بیشترین دانلود در روز را بشکند و مایکروسافت نیز در پی ارائه IE۸ بود. گوگل در ماه سپتامبر با ارائه مرورگر خودش که آن را "کروم" می نامید ، باعث تعجب همگان شد. مرورگر متن بازی که بر اساس هسته WebKit ساخته شده بود و آمده بود تا گوگل را به رویاهای خودش نزدیک و نزدیکتر کند.

۶- تصمیم مایکروسافت به ارائه نسخه آنلاین مجموعه آفیس

سرانجام مایکروسافت در اواخر سال خبر از تصمیم خود مبنی بر ارائه نسخه تحت وب مجموعه آفیس خود داد.این تصمیم قدمی مهم در رقابت با نسخه های مشابه شرکت ها دیگر بود که مایکروسافت قصد دارد آن را در سال جاری میلادی عملی کند.

۷- رکود اقتصادى

رکود اقتصادی در امریکا که نتایج آن در اواخر سال بسیار مشهودتر شد باعث بیکار شدن ۱۱۰ هزار نفر در این کشور شد. همچنین این رکود بر دیگر کشور های جهان نیز تاثیر بسیاری گذاشت و باعث شد تا سود بسیاری از شرکت ها و کارخانه های اروپایی نیز کاهش چشمگیری یابد.

۸- موفقیت فایرفاکس به کسب ۲۰% سهم بازار

در ماه ژوئن مرورگر محبود فایرفاکس به نسخه ۳ خود بروز رسانی شد و توانست رکورد بیشترین دانلود در روز توسط کاربران را بشکند. این موفقیت باعث شد تا فایرفاکس بتواند به سهم ۲۰% درصدی در بازار مرورگر های وب برسد. البته ارائه گوگل کروم در ماه های بعد بر روی این رقم تاثیر منفی گذاشته که این امر کاملا قابل پیش بینی بود.