با همکاری مایکروسافت و تیم وبلاگینا

ویندوز فون مایکروسافت، به‌زودی با پشتیبانی از زبان فارسی

منتخب نوشته آراد حقی 13 فروردين 1391

شرکت مایکروسافت در نیمه دوم سال ۲۰۱۰ با عرضه ویندوز فون ۷ گام بزرگی درعرصه سیستم‌های عامل تلفن‌های هوشمند برداشت. ویندوز فون با بهره‌گیری از ساختاری قدرتمند و در عین حال ساده و دوست داشتنی توانست نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند و سهم خود را از بازار پیدا نماید. این سیستم‌عامل نوپا، ابتدا کمبودهایی نسبت به سایر رقبای خود داشت که شرکت مایکروسافت با ارائه بروزرسانی‌هایی سعی در رفع این مشکلات کرد و نهایتا با ارائه نسخه مانگو، قابلیت‌های بیشماری به این سیستم‌عامل اضافه شد. اما بعد از ارائه بروزرسانی مانگو هم هیچ پشتیبانی رسمی‌ای از زبان فارسی در ویندوز فون ۷بعمل نیامد و کاربران برای بهره بردن از زبان فارسی در تلفن همراه خود ناچار به نصب برنامه‌های خاصی بودند.

ویندوز فون فارسی

تیم وبلاگینا با در نظر گرفتن حمایت‌های پیشین مایکروسافت از اضافه شدن رسمی زبان فارسی به سایر محصولات این شرکت، از یک طرف و نیز کسب رای بالا برای اضافه شدن زبان فارسی در نظرسنجی انجام گرفته از سوی مایکروسافت، تصمیم به ارائه پیشنهاد همکاری در این زمینه به شرکت مایکروسافت گرفت.

ویندوز فون ۷

پس از رایزنی‌های انجام شده با دفتر مطالعات و همکاری‌های منطقه خاورمیانه مایکروسافت، سرانجام پیشنهاد تیم وبلاگینا در تاریخ پانزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۰ (۶ نوامبر ۲۰۱۱) مورد پذیرش قرارگرفت. نهایتا پس از ماه‌ها تلاش بی‌وقفه، در تاریخ ۱۲ فروردین ۹۰، وبلاگینا با افتخار از نسخه بومی‌سازی شده این سیستم‌عامل در حضور مدیران منطقه‌ای مایکروسافت پرده‌برداری کرد.

در این جلسه آرش زاد، مدیر تیم وبلاگینا و مدیر این پروژه خصوصی با تشریح اهمیت این موضوع اظهار داشت: "پشتیبانی از زبان فارسی و به‌طور کلی، پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ، موجب تقویت بازار رو به رشد ویندوز فون و استقبال کاربران مشتاق مایکروسافت در ایران خواهد شد." آرش زاد همچنین با بررسی مهم‌ترین مشکلات موجود در نسخه فعلی ویندوز فون در خصوص زبان فارسی، به عدم اتصال کاراکتر‌های فارسی در مرورگر اینترنت اکسپلورر، عدم توانایی تایپ مستقیم فارسی بدون نیاز از نرم افزارهای فارسی‌ساز، عدم پشتیبانی رسمی از تاریخ شمسی و عدم قابلیت جستجوی فارسی اشاره کرد و اظهار داشت: "بیشترین توان تیم بر روی رفع این مشکلات بوده است."

او در ادامه اقدام به نمایش قابلیت‌های پیاده سازی شده کرد و به مقایسه آن‌ها با نسخه فعلی سیستم‌عامل پرداخت. در ادامه آراد حقی مدیر تیم برنامه‌نویسی و مهندس رسمی مایکروسافت با تشریح مشکلات پیش روی تیم در پیاده‌سازی زبان راست به چپ  سیستم‌عامل، از همکاری و همیاری شبانه‌روزی اعضای تیم تشکر نمود. آراد حقی همچنین به تشریح قسمت‌های باقیمانده از این پروژه و مشکلات پیش رو پرداخت.

windows-phone-farsi-3.jpg

در ادامه سالار کابلی، گرافیست ارشد تیم، در مورد فونت‌های طراحی شده برای سیستم‌عامل توضیحاتی را ارائه و اعلام کرد کلیه علائم و نشانه‌های فارسی در این فونت با همکاری اعضای تیم مایکروسافت، طراحی و نهایی شده‌اند.

یوسف الصباغ، مدیر دفتر مطالعات و همکاری‌های منطقه خاورمیانه مایکروسافت در ادامه ضمن قدردانی از زحمات تیم وبلاگینا، به تشریح سیاست‌های کلی این دفتر در خصوص پشتیبانی از زبان فارسی در سیستم‌عامل ویندوز فون پرداخت و در خصوص درخواست وبلاگینا جهت حمایت از کنفرانس معرفی ویندوز فون در تهران افزود: "با این درخواست موافقت شده است و بزودی امکانات لازم در اختیار این دفتر قرار خواهد گرفت." وی همچنین در خصوص تاریخ عرضه این بروزرسانی توضیحاتی را ارائه کرد و ابراز داشت: "زبان فارسی بخشی از بروزرسانی خاورمیانه مایکروسافت است که بعد از تکمیل شدن زبان عربی در قالب یک بروزرسانی ویژه منطقه خاورمیانه، در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ عرضه خواهد شد." وی همچنین از برنامه ریزی و همکاری نزدیک شرکت های مایکروسافت، نوکیا و یکی از اپراتورهای داخلی تلفن همراه خبر داد و ابراز امیدواری کرد که بزودی شاهد راه اندازی اولین سیستم جامع فروش و واگذاری خطوط تلفن همراه با گوشی رایگان مجهز به ویندوز فون باشیم.

ویندوز فون ۷

در ادامه مدیر بازاریابی یکی از اپراتورهای تلفن همراه کشورمان ضمن تشریح اقدامات انجام گرفته در خصوص راه اندازی سیستم جامع فروش و واگذاری خطوط تلفن همراه با گوشی رایگان مجهز به ویندوز فون، به معرفی برنامه های اختصاصی تولید شده این شرکت برای ویندوز فون پرداخت.

لازم به ذکر است اطلاعات منتشر شده در این خبر در چارچوب سیاست های کلی تعیین شده مایکروسافت است و ارائه جزئیات بیشتر در این خصوص در روزهای آینده و از طریق انتشار فیلم تبلیغاتی آن صورت خواهد پذیرفت.

منتظر اطلاعات و جزئیات بیشتر در خصوص این جلسه از وبلاگینا باشید.


به‌روز رسانی:

طبق سنت دیرینه ۱۳ فروردین (اول آوریل)، این خبر مانند همه خبرهایی که امسال و این روز از طرف شرکت‌های مختلف در دنیا منتشر شدند، یک دروغ جالب است! از طرفی وبلاگینا امیدوار است موضوع پشتیبانی از زبان فارسی روی سیستم‌عامل ویندوز فون، هر چه زودتر عملی شود و مایکروسافت دروغ ۱۳ فرودین وبلاگینا را به حقیقت پیوند دهد.