فیس‌بوک به سبک توییتر

نوشته علی عظیمی‌پور 21 آبان 1390

شبکه اجتماعی توییتر از آگوست سال جاری شروع به آزمایش چند امکان جدید در حساب کاربری افراد خاص کرده است که روز گذشته اولین تغییر را با حذف تب Mentions و جایگزینی آن با دو تب Activity و USERNAME@ به صورت عمومی مشاهده کردیم.

twitter-new-1-1.jpg

در USERNAME@ که مطمئنا نام کاربری شما جای آن را خواهد گرفت، هر توییتی که شما در آن سهیم باشید نمایش داده خواهد شد. هم‌چنین به شما افرادی که اکانت توییتر شما را به تازگی دنبال می‌کنند نیز نمایش داده می‌شود.

تب Activity مختص افرادی است که شما در لیست فالورهای خود دارید. هر اتفاق و یا خبری که مربوط به دوستان شما باشد (ریتویت‌‌ها، فالو شدن، برگذیده‌شدن توییت و...) در این تب نمایش داده می‌شود. در واقع Activity در راستای آشنایی بیشتر کاربران با محیطی خارج از دوستان خود و به عبارت بهتر اجتماعی‌تر شدن است.

در هر دو قسمت اگر یکی از کاربران توییت مورد نظرش را Favorite کند، به مانند گذشته به کاربر مورد نظر اطلاع رسانی خواهد شد به علاوه اینکه در تب مورد نظر نیز نمایش داده می‌شود. Favorite کردن در توییتر، کمترین استفاده را در میان کاربران داشته اما با دو تب جدید می‌توان گفت که به نوعی از بلاتکلیفی درآمده است و عملکردی شبیه به Like فیس‌بوک خواهد داشت.

شبکه‌های اجتماعی تمام تلاش خود را برای ساده‌تر کردن ارتباط میان کاربران انجام می‌دهند اما با توجه به تعداد مخاطبان بسیاری که یک شبکه اجتماعی نظیر توییتر خواهد داشت، به دست آوردن رضایت همه کاربران امری غیر‌ ممکن است. از این جهت بسیاری از کاربران از تغییرات ایجاد شده ناراضی هستند و آن را رعایت نکردن حریم شخصی می‌دانند. البته شاید توییتر راه‌حل‌هایی نظیر قفل کردن توییت‌ها داشته باشد اما راه‌حل مناسبی نیستند و همانطور که Sean Parkerٰ یکی از برگزیدگان توییتر در طرح آزمایشی خبر می‌دهد؛ تغییرات بیشتری در راه خواهد بود.

در پایان باید گفت که هرچند فیس‌بوک به لحاظر کاربری با توییتر بسیار متفاوت است اما برخی طراحی این تب‌ها را مقابله و یا حتی تقلید بیجا از Tickerای می‌دانند که خود در جذب رضایت کاربران توفیقی نداشته است.