با کمک سرمایه‌گذاری بیل گیتس

دستگاهی که فاضلاب را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند

نوشته آرش زاد 19 فروردين 1391

شاید شما نیز تا قبل از این مطلع شده باشید که این روزها مرد شماره یک مایکروسافت، به دور از دنیای تکنولوژی کامپیوتر، در حال اختراع مجدد توالت است تا بتواند از این طریق، به مردم سراسر دنیا کمک کند. فراخوانی که سال گذشته از طرف «بنیاد بیل و ملیندا گیتس» در این باره منتشر شد، سرآغاز مسیر جدیدی بود که این زوج به کمک ثروت خود و دانش فنی افراد سعی در ایجاد آن داشتند.

new machine filters toilet waste

حالا بر اساس خبر Daily Mail و طبق یکی از پروژه های موجود در این بنیاد، بیل گیتس قصد دارد تا با ایجاد دستگاهی، امکان تبدیل فاضلاب توالت ها به آب آشامیدنی را فراهم نماید. طبق گزارش این خبرگزاری، Sarah Haigh به عنوان یکی از متخصصین نانوتکنولوژی دانشگاه منچستر که روی این پروژه فعالیت دارد، اعلام کرده است که با توجه به پیشرفت در زمینه علم دستکاری در اتم های یک ماده، ممکن است امکان تبدیل آب فاضلاب توالت ها به آب قابل نوشیدن فراهم شود.

new machine filters toilet waste

این دستگاه قرار است به کمک ترکیب باکتری ها و ذرات کوچک فلزی نانو، با ایجاد واکنش در آب و استخراج هیدروژن مناسب، از طریق فرایند تصفیه امکان استفاده مجدد از آب را فراهم نماید.

این پروژه از طریق تامین بودجه ۱۰۰ هزار دلاری بنیاد بیل و ملیندا گیتس در حال پیشرفت است. آن ها امیدوارند تا از این طریق بتوانند شیوه مناسبی را برای تامین آب مورد نیاز برای نقاطی از دنیا که در دسترسی به آب پاک دچار محدودیت هستند، ایجاد کنند.

اگر واکنش های شیمایی عنوان شده این گروه بتواند در عمل امکان تبدیل فاضلاب به آب پاک را فراهم کند، تا سال آینده می توانند سرمایه ای ۱ میلیون دلاری برای پیشبرد طرح های تکمیلی را از بنیاد بیل و ملیندا گیتس دریافت کنند. آن ها امیدوارند تا سال ۲۰۱۳ نسخه قابل ارائه ای از طرح خود را معرفی کنند.