شبیه سازی بصری از یک حمله DDoS

نوشته علی عظیمی‌پور 11 ارديبهشت 1392

هفته‌های زیادی از حملات پی در پی به سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نامدار نگذشته و در این بین نیز بعضی از این حملات از روش DDoS بهره برده‌ بودند. اگر وبلاگینا را دنبال کرده باشید این مطلب را در توضیح نحوه انجام آن خوانده‌اید اما شاید بد نباشد یکبار دیگر آن را مطالعه کنید. DDoS یا distributed denial of service به طور بسیار خلاصه وارد کردن ترافیک بسیار زیاد و غیر قابل تحمل به یک سرور است که در نهایت منجر به زمین‌گیر شدن آن و غیر فعال شدن تمامی سرویس‌های آنلاین سرور می‌شود. به تازگی Ludovic Fauvet که توسعه دهنده وبسایت VideoLan که ارائه دهنده نرم‌افزار محبوب VLC نیز هست، ابزاری به نام Logstaglia تهیه کرده است که قابلیت نمایش ترافیک وارده به یک وبسایت را دارد.

ddos_1.jpg

Fauvet به این وسیله توانسته است تا حمله اخیر ۲۳ آوریل را که به شیوه DDoS بر روی وبسایتش اتفاق افتاده شبیه سازی کند و آن را به نمایش بگذارد. می‌توانید ویدئوی کامل این تصویرسازی را اینجا ببینید. همانطور که در ویدئو نیز کاملا مشخص است ترافیک وارده به وبسایت به صورت یک بازی پینگ پنگ نمایش داده می‌شود که سرور مورد نظر باید به ضربات واکنش نشان دهد که در برخی موارد پاسخ داده شده اما بیشترین بار ترافیک بی‌پاسخ باقی مانده است. ترافیک وارده به میزان ۴۰۰ درخواست در ثانیه بوده است که مقدار زیادی تلقی می‌شود اما به خاطر تمهیدات استفاده شده در سرور وبسایت چندان مشکل خاصی پیش نیامده و حتی در آن لحظه درخواست‌های عادی کاربران نیز پاسخ داده شده.

در مطالب قبلی وبلاگینا به این موضوع اشاره کرده بودیم که گاهی هکرها نیازی به استفاده از اطلاعات شخصی شما ندارند بلکه تنها از بار شبکه شما برای این گونه از حملات استفاده می‌کنند، در نتیجه رعایت نکات امنیتی نه تنها به حفظ اطلاعات شخصی شما کمک می‌کند بلکه در ایمنی شبکه اینترنت نیز تاثیر گذار خواهد بود. دقت داشته باشید که هر کدام از نقاط نمایش داده در تصویر یک درخواست ارسالی از سوی یک کامپیوتر تلقی می‌شود در نتیجه هر چقدر کاربران باهوش‌تری در اینترنت وجود داشته باشد این تعداد کمتر نیز می‌شود.

منبع Cnet
موارد مرتبط ddos hack امنیت حمله security