شرکت بازی‌سازی ژاپنی یک تیم بیس‌بال را خرید

نوشته آرش زاد 14 آبان 1390

این‌که ممکن است در هر کشوری اتفاقات عجیب و گاه باور نکردنی رخ دهد، چیز جدیدی نیست که بخواهیم در مورد آن توضیح دهیم. ما همین‌جا هم به‌طور روزانه شاهد اتفاق صدها خبر عجیب و قریب هستیم که هیچ‌گاه فکر نمی‌کردیم بتوانیم چنین مواردی را تصور کنیم. اما حالا نوبت ژاپنی‌هاست. شرکت DeNa یک کمپانی بازی‌سازی تحت موبایل در ژاپن است که شهرت و اعتبار زیادی در این کشور دارد و به‌تازگی نیز نسخه اجتماعی جدید بازی خود را به‌صورت بین‌المللی عرضه کرده است.

baseball-japan-game.jpg

طبق این گزارش، این شرکت ۶۷ درصد از سهام تیم بیس‌بال Yokohama BayStars Baseball Club با رقم 83.2 میلیون دلار خریداری کرده است. اولین نکته در این میان، اشاره به صنعت پر درآمد بازی‌سازی در ژاپن دارد که اجازه می‌دهد چنین شرکتی بتواند تا این اندازه سرمایه را در زمینه دیگری مصرف کند. اما نکته و سوال دوم این است که چه چیزی باعث شده است که DeNa تصمیم بگیرد یک تیم کامل را برای تبلیغ خود خریداری کند؟ آیا اسپانسر شدن تی‌شرت تیم برای این مورد کافی نبود؟

کمک به رشته بیس‌بال حرفه‌ای در ژاپن و متعاقب آن، ایجاد هم‌افزایی برای شرکت و نیز تقویت برند تجاری DeNa در این کشور، از جمله مواردی است که به‌عنوان دلایل خرید مطرح شده‌اند.

فعالیت شرکت‌ها در تیم‌های ورزشی مسئله جدیدی در دنیا نیست. در سال 2006 نیز شرکت مشهور ردبول یک تیم فوتبال آمریکا را خریداری کرد. اما وارد شدن یک شرکت اجتماعی به این موضوع، موردی است که برای اولین‌بار اتفاق افتاده است. به هر حال شاید دیگر دور از ذهن نباشد که منتظر خرید تیم‌های ورزشی از سوی سرویس‌های بزرگ اینترنتی باشیم؛ تیم فوتبال فیس‌بوک یا تیم بسکت‌بال توییتر یا ...