بینگ با جستجو بر اساس تجربیات شخصی و شبکه‌های اجتماعی از راه می‌رسد

نوشته آراد حقی 28 ارديبهشت 1391

جستجوگر بینگ که چند روز پیش خبر از ایجاد تغییراتی در موتور جستجوی خود داده بود، امروز قسمتی از این امکانات جدید را برای برخی از کاربرانش رونمایی کرد. بر اساس این تغییرات جدید، همان‌گونه که پیشتر نیز وعده داده شده بود، از این پس نظرات کاربران در ارائه نتایج جستجو تاثیرگذار خواهد بود و تغییرات جدید، نقش ربات‌ها و سایت های زرد را بیش از پیش کمرنگ تر خواهد کرد.

bing social search

این تغییرات جدید به‌وضوح حاصل همکاری نزدیک فیس بوک و مایکروسافت است.

لینک‌های مرتبط

در زمان نگارش این خبر هنوز تمامی امکانات جدید بینگ رونمایی نشده است. اما یکی از جالب‌ترین این امکانات توانایی تنظیم کردن لینک‌ها مرتبط با یک جستجوی خاص است. برای این منظور می‌توانید با حساب کاربری فیس بوک، لایو و یا هر دو در بینگ Login نمایید. با این کار ماهیت حساب کاربری شما در فیس بوک و همچنین لیست دوستان‌تان از طریق بینگ قابل دسترسی است. اکنون می‌توانید نتایج لیست شده در نتیجه جستجو را به یک پروفایل خاص لینک نمایید.

برای فهم بهتر و به عنوان مثال، آراد حقی (نویسنده خبر) دارای صفحه‌ای در فیس بوک، یک وبلاگ شخصی،  حسابی در توییتر و پروفایلی در سایت Linkedin است که قصد دارد لینک این صفحات به عنوان لینک‌های با ارزش، بالاتر (و در واقع در رتبه اول) در نتایج جستجوهای بینگ نمایش داده شوند. به همین منظور وی پس از Login از طریق فیس بوک با استفاده دکمه جدید Link To Me که در پایین هر یک از نتایج جستجو مشاهده می‌شود، لینک‌های دلخواه خود را به پروفایل خود اضافه می‌نماید.

bing

همچنین آراد ممکن است عبارت "سی و یک شب" را جستجو نماید. در بین نتایج جستجو ظاهر شده  لینک 31shab.com نیز به چشم می خورد. آراد که از دوستان سالار کابلی مدیر سایت ۳۱ شب است، اطمینان دارد که سایت ۳۱ شب یکی از لینک‌هایی است که باید با جستجو نام سالار کابلی به عنوان یکی از مهم‌ترین لینک‌ها لیست شود، به همین منظور با استفاده از Link to other friend، لینک فوق را به پروفایل دوست خود لینک می‌نماید، سپس سالار با دریافت یک Notification در این خصوص بر روی پروفایل فیس بوک، صحت و اعتبار لینک را تایید و تمایل خود را برای اضافه شدن آن به لیست لینک ها مرتبط اعلام می‌نماید.

Bing

در نهایت نتایج انتخاب و لینک شده توسط آراد به صورت زیر لینک نمایش داده خواهند شد.

Bing

نهایتا لینک‌های ثبت شده و تایید یک پروفایل تحت عنوان صفحه‌ای با نام Linked Pages قابل مشاهده خواهند بود. در ادامه می‌توانید تصویری از این صفحه را مشاهده نمایید. در واقع با بهره‌گیری از این صفحه قادر خواهید بود به مرتبط‌ترین لینک‌های مرتبط با یک شخص خاص و یا یک موضوع خاص دسترسی پیدا کنید و از دست نتایج غیرواقعی خلاص شوید!

Bing

از جمله مهم‌ترین نکاتی که در خصوص قابلیت‌های جدید به آن اشاره شده است می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • در صورتی که تمایل دارید دوستان‌تان نیز توانایی ثبت لینکی مرتبط با شما را داشته باشند، باید قابلیت ارسال پست توسط سایرین در تایم لاین با دسترسی دوستان (Fiends) در فیس بوک فعال باشد.
  • در صورتی که چندین لینک از شما، توسط سایرین و در یک روز به ثبت برسد برای جلوگیری از مزاحمت برای شما در فیس بوک، تنها نسبت به نمایش آخرین لینک در تایم لاین اقدام خواهد شد.
  • کلیه لینک‌های ثبت شده از سوی سایر دوستان بعد از تایید نهایی شما ثبت  ارائه خواهند شد.
  • برای ثبت و یا مشاهده لینک های مرتبط با خود می‌توانید به آدرس www.bing.com/linkedpages مراجعه نمایید.