وبلاگینا

نوشته‌های مربوط به بخش «آموزش»
7

معرفی هفته: لغو اشتراک از همه خبرنامه‌های ایمیلی با Unroll.me

این روزها صندوق ایمیل‌های ما پر است از خبرنامه‌های ایمیلی، ایمیل‌های کاری، اخبار رسمی شرکت‌ها، هرزنامه‌ها و صدها نوع ایمیل دیگر. گاهی تفکیک همه این ایمیل‌ها، خارج از عهده و زمان روزانه ما به‌نظر می‌رسند و طبیعتا برای برنامه‌ریزی و مرتب‌سازی بهتر آن‌ها، نیاز به راه‌حل‌هایی خواهیم داشت که گزینه‌های مدیریت بهتری را در اختیارمان قرار دهند.

Unroll-email-1.jpg

سرویس Unroll.me که چند روزی بیشتر از زمان تاسیس آن نمی‌گذرد به کاربران این اجازه را می‌دهد که بتوانند به‌سادگی، با مشاهده لیست خبرنامه‌هایی که در آن عضو هستند، آن‌ها را مدیریت نمایند.

ادامه را بخوانید
3

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت هفتم) - نقش HTTP / بخش سوم

اگر مقاله قبلی از سری مقالات "منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ" را دنبال کرده باشید، به یاد دارید که در حال باز کردن و تشریح یک پاسخ دریافت شده از سمت سرور بودیم. پاسخ دریافتی ما از سرور به شرح زیر بود:

Cake_7-asp-dot-net.jpg
HTTP/1.1 200 OK
Server: Microsoft-IIS/6.0
Content-Type: text/html
Content-Length: 38
<html><body>Hello, world.</body><html>
ادامه را بخوانید
3

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت ششم) - نقش HTTP / بخش دوم

در این قسمت از سری مقالات "منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ" قصد داریم تا پروتکل HTTP را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم. اگر قصد پیگیری این مطالب را دارید می‌توانید از لینک بالا، قسمت‌های قبلی این مقالات را مطالعه کنید.

Cake_6.jpg

به ارتباط برقرار شده از سمت مروگر وب به سمت وب سرور یک درخواست می‌گویند. در ASP.NET، آبجکتی با نام Request وجود دارد که از آن برای برقراری ارتباط از مروگر وب به وب سرور استفاده می‌شود. ASP.NET درخواست‌های منابع را در این آبجکت نگهداری می‌کند که بتوان آن‌ها را به‌راحتی در کد درخواست کرد. با قرار دادن درخواست HTTP در یک آبجکت قابل برنامه نویسی، ASP.NET دسترسی شما را به مواردی نظیر کوکی‌های مرتبط با سایت‌تان، پارامترهای ارسال شده همراه با Query String در یک URL، مسیر یک منبع درخواست شده و کار با اطلاعات مرتبط با یک درخواست را فراهم می‌کند.

ادامه را بخوانید
2

معرفی هفته: ویرایش ساده و سریع عکس‌ها در مرورگر

خیلی وقت‌ها ممکن است قصد داشته باشید تا تغییرات جزئی‌ای را روی عکس‌هایی که توسط دوربین عکاسی و یا دوربین گوشی خود می‌گیرید اعمال کنید. انجام تغییرات و ویرایش تصاویر اغلب با نرم‌افزارهای گرافیکی مربوط به این‌کار صورت می‌گیرد که معروف‌ترین آن‌ها، فتوشاپ است. اما گاهی ممکن است بسته به شرایط، امکان استفاده از نرم‌افزار خاصی را روی سیستم کامپیوتری خود نداشته باشید. راه حل شما برای چنین زمان‌هایی چیست؟

enThread-Web-Based-Image-Editor1.jpg

سرویس enThread یک ویرایشگر ساده و سریع برای عکس‌های شماست که اجازه می‌دهد با چند کلیک ساده بتوانید تغییراتی کلی روی آن‌ها اعمال کنید. استفاده از این اپ بسیار راحت است؛ تنها کافی است به این آدرس بروید و عکس مورد نظرتان را در کادر وسط صفحه بکشید.

ادامه را بخوانید
5

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت پنجم) - نقش HTTP / بخش اول

HTTP یک پروتکل ارتباطی مبتنی بر نوشته (Text) است که از آن برای درخواست صفحات وب از یک وب سرور و ارسال پاسخ به مرورگر وب استفاده می شود. در قسمت های پیشین سری مقالات "منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ" به بررسی نقش مرورگر وب و وب سرور پرداختیم. در این قسمت قصد داریم نقش HTTP را به عنوان یک پروتکل ارتباطی میان وب سرور و مرورگر وب مورد بررسی قرار دهیم.

dot-net-Cake_5.jpg

همان‌گونه که در مقالات پیشین اشاره شد، هنگامی‌که یک صفحه درخواست می‌شود، مرورگر وب درخواست خود را به وب سرور ارائه می‌دهد. درخواست در ساده‌ترین حالت ممکن است چیزی شبیه عبارت زیر باشد:

ادامه را بخوانید
4

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت چهارم) - نقش وب سرور

وب سرورها محتوای مورد درخواست کاربران را تولید و ارائه می‌کنند و مرورگرهای وب نیز آن‌ها را به کاربران نمایش می‌دهند. در ساده‌ترین حالت یک وب سرور، یک فایل HTML استاتیک (ایستا) ساده و یا یک فایل تصویری را از طریق ارتباط HTTP به یک مرورگر وب ارسال می‌نماید. در این قسمت از سری مقالات «منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ» قصد داریم نقش وب سرورها را مورد بررسی قرار دهیم.

dot-net-Cake_4.jpg

همچنین می‌توانید با مطالعه قسمت قبلی این سری از مقالات، با نقش مرورگرهای وب نیز آشنا شوید. لازم به ذکر است که وب سرورهای مدرن امروزی، نقش‌های بسیار مهم‌تر و متفاوت‌تر از آن چیزی که در بالا به آن اشاره شد، بازی می‌کنند. نقش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می شود، قسمتی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین وظایف وب سرورهای امروزی درهنگام دریافت یک درخواست است.

ادامه را بخوانید
11

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت سوم) - نقش مرورگر وب

یکی از مهم‌ترین اجزای موجود در فرآیند درخواست یک صفحه وب، مروگر وب (Web Browser) است. در ادامه این مقاله از سری مقالات « منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ» قصد داریم به مهم‌ترین نقش‌هایی که یک مرورگر وب ایفا می‌کند بپردازیم.

یک. ارسال درخواست به وب‌سرور

اگر کاربر آدرس http://www.microsoft.com را در مرورگر وارد نماید، مرورگر آدرس DNS مرتبط با www.microsoft.com را باز می‌گرداند و یا اصطلاحا آن را Resolve می‌کند و با استفاده از پروتکل HTTP به سرور متصل و یک صفحه وب را درخواست می‌نماید.

ادامه را بخوانید
48

منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت دوم) - چرا دات نت؟

بعد از انتشار اولین قسمت از سری مقالات «منوی ویژه: کیک شکلاتی ASP. NET با نسکافه داغ» در وبلاگینا واکنش‌های مختلفی در مورد این مقاله از طریق نظرات و ایمیل بدست من رسید. با بررسی دقیق نظرات رسیده، این نکته برای من روشن شد که با دامنه وسیعی از خوانندگان روبرو هستم. دامنه‌ای از خوانندگانی که تابحال یک خط کد هم ننوشته‌اند تا برنامه‌نویسانی که مدت‌هاست به کدنویسی و طراحی و تولید برنامه‌های تحت وب مشغول هستند. مسلما افزایش دامنه خوانندگان یک مطلب، نظرات متفاوتی را نیز با خود به‌همراه می‌آورد.

asp-dot-net-Cake_2.jpg

برخی از خوانندگان بر این عقیده بودند که ASP. NET یک تکنولوژی منسوخ و نه‌چندان محبوب است و برخی دیگر بر این عقیده بودند که برنامه نویسی یک برنامه تحت وب با ASP. NET لذتی وصف ناشدنی دارد. یقینا افرادی نیز هستند که از خودشان می‌پرسند آیا یادگیری این تکنولوژی کار درستی است؟ چرا از PHP استفاده نکنیم؟ اگر ASP. NET تکنولوژی بهتری است پس چرا PHP هم محبوب است؟. این مقاله به این دلیل نگارش شده است تا پاسخ تمامی این سوال‌ها و موارد را بدهد.

ادامه را بخوانید
22

منوی ویژه : کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ (قسمت اول)

برنامه‌های کاربردی تحت وب امروزه با سرعت بسیار زیادی رو به گسترش هستند. بسیاری از برنامه‌های کاربردی و سرویس‌هایی که تا دیروز به صورت غیرآنلاین ارائه می‌شدند، امروزه برای به‌دست آوردن سهم بیشتری از بازار و رقابت با سرویس‌های جدید، توجه خود را بر روی برنامه‌های کاربردی تحت وب متمرکز کرده‌اند. با توجه به جایگاه فعلی و رو به‌رشد برنامه‌های کاربردی تحت وب، تصمیم به نگارش سری مقالاتی در خصوص برنامه‌نویسی کاربردی ASP.NET تحت عنوان «منوی ویژه : کیک شکلاتی ASP.NET با نسکافه داغ» گرفته‌ام.

ASPDotNetCake_1.jpg

در نگارش این سری مطالب، مخاطبان را علاقمندانی به برنامه‌نویسی وب تصور کرده‌ام که دانش و یا تجربه‌ای در خصوص برنامه نویسی ASP.NET ندارند اما از حداقل دانش در مورد مفاهیم وب برخوردار هستند. با این حال نگارش این سری مقالات بگونه‌ای خواهد بود که به ابتدایی‌ترین موارد نیز اشاره‌هایی داشته باشد. این سری مقالات به برنامه‌نویسی ASP.NET بر اساس C# (بخوانید سی‌شارپ) و بر پایه .NET Framework 4 نگارش خواهند شد. آشنایی با HTML ، CSS و جاوا اسکریپت می‌تواند شما را در فهم بهتر مطالب یاری نماید. امیدوارم هنوز هم مشغول خواندن این جمله باشید!

ادامه را بخوانید
41

چطور وبلاگ بنویسیم، کجا وبلاگ بنویسیم؟

وبلاگ‌نویسی و داشتن یک محیط شخصی برای نوشتن، از بدو ورودش به ایران تا حالا، دست‌خوش تغییرات زیادی شده است. سادگی و نوع نوشتن در آن زمان با امکانات و ابزارهای متفاوت امروزی، زمین تا آسمان تفاوت کرده‌اند و حالا برای داشتن یک وبلاگ ساده، تنها کافی است که چند دقیقه زمان بگذارید.

blogday-2011.jpg

از طرفی، گستردگی نوشته‌های قدیمی شاید از نگاه برخی از کاربران، حالا دیگر کم‌تر دیده شود اما وضعیت کنونی با توجه به تغییر نسل قالب وبلاگ‌نویسان ایرانی، امری طبیعی به نظر می‌رسد. خیلی از وبلاگ‌نویسان ما از طریق همان وبلاگ شخصی‌شان شناخته شده‌اند و از طریق همان‌ها، کار پیدا کرده و پله پله رو به جلو حرکت کردند و خیلی‌های دیگر نیز بخاطر وبلاگ‌شان دردسرهای فروانی را تجربه نمودند.

ادامه را بخوانید